Deutsche Bank opuści Rosję

Największy bank Europy wycofa się z rynku kapitałowego Rosji w połowie tego roku, zdecydowały władze niemieckiego banku.

Publikacja: 19.05.2016 14:29

Deutsche Bank opuści Rosję

Foto: Bloomberg

Deutsche Bank opuści Rosję

Największy bank Europy wycofa się z rynku kapitałowego Rosji w połowie tego roku, zdecydowały władze niemieckiego banku.

O zamiarze opuszczenia Rosji poinformował John Cryan współkierujący Deutsche Bank AG, w materiałach przygotowanych na potrzeby rocznego WZA. „Bank wycofa swój biznes na rynku kapitałowym Rosji w połowie tego roku" - cytuje agencja Bloomberg.

Cryan podał, że największy bank inwestycyjny Europy chce skupić się na jednej trzeciej klientów swojego oddziału papierów wartościowych; którzy zapewniają 98 proc. przychodów oddziału. Cryan zapewnił, że bank nie zrezygnuje z rynku kapitałowego i papiery wartościowe pozostaną niezmiennym elementem w strategii rozwoju banku. Według Frankfurter Allgemeine Zeitung do końca 2019 r Deutsche Bank planuje zmniejszyć liczbę klientów na całym świecie o ponad 30 tysięcy. Ma to związek z dążeniem do obniżenia ryzyka i skupieniem się na kluczowych klientach.

Likwidacja kapitałowego biznesu DB w Rosji może też mieć związek ze skandalem w ubiegłego roku. W 2015 r amerykańskie służby wykryły w moskiewskim oddziale DB pralnię pieniędzy i centrum nielegalnych operacji. Rosyjscy klienci DB kupowali papiery wartościowe w rublach za pośrednictwem rosyjskiego oddziału niemieckiego banku, a następnie sprzedawali te papiery za waluty, w tym dolary US, poprzez oddział DB w Londynie.

Według mediów, śledztwo skupia się na osobie obywatela amerykańskiego Toma Uisuell'a, który był szefem działu akcji w moskiewskim DB i został usunięty ze stanowiska w wyniku wewnętrznego dochodzenia centrali banku.

Amerykanie sprawdzają też czy DB miał (ma) stosowne procedury dotyczące przestrzegania prawa związanego z wprowadzonymi sankcjami a także czy stosowna informacja o takich procedurach została przedstawiona organom regulującym obrót papierami wartościowymi na danym rynku. Śledczy ustalają też, czy lustrzane operacje działy się za wiedzą i zgodą szefów moskiewskiego oddziału.

Wielkość podejrzanych operacji może sięgać kwoty 6 mld dol. w latach 2011-2015. Sam DB przyznał w maju 2015 r poprzez rzecznika Anke Veil, że ma informacje, iż przez moskiewski oddział mogło być prowadzone pranie brudnych pieniędzy. Centrala zwolniła kilkunastu pracowników, związanych z pozagiełdowymi transakcjami.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki