Są to instytucje, w których najmniejszy procent klientów korzysta z produktów innych banków.
A czego najczęściej szukają osoby już posiadające konto bankowe u konkurencji? Najczęściej są to konta oszczędnościowe, lokaty, karty kredytowe i kredyty hipoteczne. Zwłaszcza ten ostatni produkt jest najrzadziej kupowany w tym samym banku, w którym dana osoba ma już konto.
Zdecydowanym liderem pod względem liczby produktów posiadanych przez klientów jest Citi Handlowy (średnia 3,6). Zaledwie 12 proc. respondentów z głównym rachunkiem bieżącym w tym banku deklaruje, że jest to jedyna usługa, z jakiej korzysta. Z kolei najmniej produktów bankowych posiadają klienci mający konto główne w PKO Banku Polskim oraz w Banku Pocztowym. W pierwszym przypadku wyłącznie rachunek bieżący posiada jedna czwarta z nich, a w drugim – aż jedna trzecia.
Klienci, których bankiem głównym jest Pekao, najczęściej wybierają konto oszczędnościowe w innym banku. Najwierniejszych klientów w tym obszarze mają z kolei Bank Pocztowy i Getin Bank. Lokat poza swoim bankiem głównym szukają z kolei osoby korzystające z usług Citi Handlowego, Aliora oraz Banku BPH (bank został niedawno podzielony, a jego podstawowa część trafiła do Aliora), najrzadziej zaś – klienci Getin Banku. Z kart kredytowych poza swoim bankiem najczęściej korzystają klienci Eurobanku, Aliora i Getinu. Zdecydowanie najrzadziej – Citi Handlowego – tylko 2 proc. osób posiadających konto główne w tym banku posiada kartę kredytową w innym banku. Kredyty hipoteczne w innych bankach niż bank główny najczęściej wybierają klienci Citi Handlowego, mBanku oraz Credit Agricole, najrzadziej zaś – Banku Pocztowego oraz BZ WBK.
Najdłuższy staż w danym banku mają klienci PKO BP i Pekao – tutaj aż 1/3 to osoby, które korzystają z usług tych dwóch instytucji dłużej niż 10 lat. Najmłodsi stażem są klienci Alior Banku i Banku Pocztowego. Ponad trzy czwarte z nich ma otwarty rachunek bieżący nie dłużej niż pięć lat.