fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kościoły są już niepotrzebne

Flickr
Kościoły chrześcijańskie w Niemczech pozbywają się coraz więcej budynków kościelnych oraz obiektów sakralnych które już dawno opuścili wierni.
W Niemczech jest obecnie około 45 tys. kościołów jednak jedna trzecia z nich nie będzie  będzie już wkrótce nikomu potrzebna - ocenia tygodnik " Der Spiegel", powołując się na fachową prasę. Kościoły pustoszeją jak  Niemcy długie i szerokie, i to nie tylko katolickie, z którego to Kościoła wierni występują ostatnio tysiącami. Podobnie dzieje się w Kościele ewangelickim, uchodzącym za zdecydowanie bardziej otwarty i gotów do niemal natychmiastowej  akceptacji zmian zachodzących w społeczeństwie niemieckim.
Puste kościoły są wystawiane na sprzedaż. Kościół ewangelicki sprzedał w ostatnich dwudziestu latach 340 budowli, a dalsze 46 zostało zburzonych.
Brak zbiorczych  danych dotyczących Kościoła katolickiego, ale informacje z poszczególnych diecezji są alarmujące. W biskupstwie Haldesheim na liście niepotrzebnych nikomu kościołów jest co drugi. W biskupstwie Essen do zburzenia przeznaczono 83 budynki, a 13 zostało już zrównanych z ziemią. Najgorsza sytuacja jest w Wilhelmshaven, gdzie bliski jest koniec sześciu z dziewięciu budowli.
Z ofertami sprzedaży kościołów zapoznać się można w internecie. Na przykład na eBay, gdzie Archidiecezja Berlińska oferuje kościół w Brandenburgu czy kaplicę w miejscowości Demnin niedaleko malowniczego Greifswaldu, gdzie proboszczem jest jeden z wielu pracujących w Niemczech księży z Polski. Kaplicę o powierzchni 56 m. kw. wraz z działką można nabyć za jedyne 20 tys. euro, ale od dawna nie ma chętnych.
Podobnie jak na liczący prawie pół tysiąca metrów kwadratowych powierzchni kościół ewangelicki w Börßum w Dolnej Saksonii - za 134 tys .euro.
Ale wiele kościołów jest już od dawna używanych jako sale sportowe czy nawet dyskoteki. Jedna ze świątyń ewangelickich została nawet ostatnio nabyta przez gminę muzułmańską w Hamburgu i przekształcona zostanie wkrótce w meczet. To pierwszy taki wypadek w Niemczech ale będzie ich więcej.
- Mamy do sprzedania tysiąc budynków kościelnych - mówi "Spieglowi" Thomas Begrich zajmujący się finansami kościoła ewangelickiego
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA