fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

W sprawie śmieci gminy liczą na premiera

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Kolejna gmina protestuje przeciwko tzw. ustawie śmieciowej. Radni Strzegomia apelują do premiera o poprawienie restrykcyjnychprzepisów
Rada Miejska w Strzegomiu zauważa, że zmiany, które wprowadza ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, powodują drastyczny wzrost opłat za odbiór i zagospodarowanie śmieci.
- W obliczu ryzyka znacznego spadku dochodów ludności, wciąż pogarszającej się sytuacji na rynku pracy i nie przygotowania województwa dolnośląskiego do wymogów wprowadzonych przez nową ustawę, wdrożenie tej ustawy w planowanym terminie i w jej obecnej formie jest nie do przyjęcia - podkreślają radni w liście do premiera.
Chcą, by parlament poprawił ustawę. Zgodnie z nią, od 1 lipca 2013 r. za odbiór opadów komunalnych odpowiedzialne będą gminy. W przetargach muszą one wybrać firmę, która zajmie się zbieraniem i zagospodarowaniem śmieci. Do końca tego miesiąca gminy muszą zdecydować, ile mieszkańcy zapłacą za odbiór odpadów. Tam, gdzie podjęto już takie decyzje, stawki wzrosną nawet o kilkaset procent. Gminy protestują też przeciwko zapisom o konieczności organizowania przetargu na odbiór odpadów, w sytuacji gdy gmina posiada własne firmy komunalne świadczące takie usługi. Inowrocław zaskarżył z tego powodu ustawę do Trybunału Konstytucyjnego a do tej pory kilkaset gmin poparło ten wniosek.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA