fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Pojednanie z Rosją wywołuje protesty

Abp Józef Michalik
Fotorzepa, Waldemar Kompala Waldemar Kompala
Cały episkopat w tajnym anonimowym głosowaniu opowiedział się za podpisaniem wspólnego polsko-rosyjskiego przesłania – ujawnił w wywiadzie abp Józef Michalik
Za dwa tygodnie, 17 sierpnia, patriarcha Moskwy Cyryl i przewodniczący episkopatu abp Józef Michalik podpiszą w Warszawie polsko-rosyjskie przesłanie do narodów o porozumienie i pojednanie. Wczoraj abp Józef Michalik udzielił wywiadu Katolickiej Agencji Informacyjnej, w którym powiedział, że jest absolutnie przekonany, że takie przesłanie należy podpisać.
Odniósł się również do głosów krytycznych wobec tego aktu, choć bez wskazywania osób czy środowisk.
Krytycznie o planowanym porozumieniu wypowiada się Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych. W tekście zamieszczonym na portalu wpolityce.pl napisała: „Komu służy to pojednanie? Dlaczego, choć to ważne wydarzenie, nikt nie zabiera głosu? Milczą historycy, religioznawcy, milczy laikat. Ta cisza jest przerażająca, dźwięczy mi w uszach". Wczoraj nie udało nam się z nią skontaktować.
Tekst minister znajduje się pod apelem o niepodpisywanie polsko-rosyjskiego orędzia, jaki do przewodniczącego episkopatu abp. Michalika przesłała prezes zarządu Stowarzyszenia Blogmedia24 Elżbieta Szmidt. Apel, którego autorzy wskazują m.in., że dzisiejszy stan stosunków polsko-rosyjskich nie spełnia warunków pojednania, zamieszczony na portalu niezależna.pl, jak dotąd podpisało jedynie 81 osób.
Abp Michalik we wczorajszym wywiadzie powiedział, że wielkie tragedie „się nie powtórzą wówczas, gdy zamiast ostrzyć noże i działać wedle zasady »oko za oko i ząb za ząb«, będziemy szukać otwartym sercem właściwego kontaktu".
– Obawiam się, że ci ludzie są powodowani nie tylko autentycznym bólem, lecz jakimiś dodatkowymi racjami, bo znam wiele dzieci ojców zamordowanych w Katyniu i od żadnego z nich nie słyszałem słów nienawiści do Rosjan. Znamy też przesłanie pojednania, które głosił były współwięzień Ostaszkowa i Katynia śp. ks. Zdzisław Peszkowski – powiedział abp Michalik.
Przestrzegał, by wydarzenia, jakim będzie podpisanie orędzia, nie traktować w kategoriach politycznego interesu, lecz jako wskazanie dróg, symbol i przejaw posłuszeństwa wobec woli Chrystusa, by ludzie wzajemnie sobie przebaczali. Przypomniał, że dialog Cerkwi i Kościoła w Polsce rozpoczął się przed katastrofą pod Smoleńskiem. „Smoleńsk jest tragedią samą w sobie. Tragedią niezwykle bolesną w wielu wymiarach i dla licznych osób, środowisk i całego narodu".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA