fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Aleksander Kwaśniewski: Trzeba zrezygnować z suwerenności, zachowując tożsamość

W Sieci Opinii
Aleksander Kwaśniewski na antenie Radia dla Ciebie mówił o przyszłości Europy i miejscu Polski na starym kontynencie. Podobnie jak Leszek Miller, były prezydent podziela opinie ministra Sikorskiego
Kwaśniewski mówił o przemówieniu Radosława Sikorskiego:
Uważam, ze to było ważne wystąpienie i dobrze, że w trudnym momencie dla Unii Europejskiej zaczynamy poważnie dyskutować. (...) Uważam, że finałem musi być rodzaj federacji, czyli takiego zintegrowania państw europejskich, aby miały w większości wspólne polityki - fiskalną, społeczną, imigracyjną.
(...) Perspektywa federacji oznacza moim zdaniem krok konieczny i więcej - wystąpienie Sikorskiego miało sens, dlatego że Europa w kryzysie znajduje się w takim momencie, w którym jedni mówią tak: antidotum na kryzys to krok naprzód, czyli więcej Europy, a nie mniej Europy. Część przestraszona kryzysem mówi: cofnijmy się, zróbmy krok, dwa, trzy wstecz. To jest droga donikąd. Cofnięcie się oznaczałoby zepchnięcie Europy na wieki do roli skansenu europejskiego, który byłby prawdopodobnie odwiedzany przez liczne wycieczki z rosnących w siłę Chin, Indii, Stanów Zjednoczonych.
O suwerenności były prezydent wypowiada się w sposób zaskakujący:
Problem suwerenności w takim wymiarze idealnym już dawno został rozstrzygnięty. My wszyscy żyjąc w świecie, który już dziś składa się z 7 miliardów ludzi, rezygnujemy powoli ze swojej suwerenności. (...) Jeżeli chcemy osiągnąć coś więcej, to trzeba w sposób świadomy zrezygnować ze swojej suwerenności, zachowując tożsamość.
Kwaśniewski ma jednak uwagi do Sikorskiego:
Dlaczego takiego wystąpienia nie było na początku polskiej prezydencji, kiedy byłby to intelektualny wkład do dyskusji? (...) To, że my oczekujemy, że oni wezmą wiele spraw europejskich w swoje ręce, to nie jest oddawanie polskiej suwerenności Niemcom, to jest tylko jedna strona medalu, o której mówi Jarosław Kaczyński. Druga strona medalu jest taka, że my oczekujemy, że Niemcy zapłacą za to i to jest coś co Niemcom się dużo mniej podoba. To logika, że Niemcy uratują strefę euro. Co to znaczy? Modlić się będą? Od modlenia PiS jest lepszy i tu trzeba się zwracać w zupełnie inną stronę.
Aleksander Kwaśniewski postrzega wejście Polski do Unii Europejskiej jako swoją osobistą zasługę. To tłumaczy jego wykład o suwerenności.
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA