fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak korygować proporcję po zmianie ceny

Rozmowa z prof. Witoldem Modzelewskim - prezesem Instytutu Studiów Podatkowych
Rz: Podatnik, który kupuje środek trwały, musi przez kolejne lata korygować odliczenie dokonane w ramach proporcji. Jak ma postąpić, gdy np. po dwóch latach otrzymuje korektę ceny? Witold Modzelewski: Punktem odniesienia korekt dotyczących środków trwałych jest VAT naliczony z faktury zakupu. Po zmianie proporcji pierwotne odliczenie jest albo zwiększane, albo zmniejszane. Skutki wykazywane są co roku w bieżącej deklaracji za styczeń. Gdy właściciel środka trwałego otrzymuje fakturę korygującą zmieniającą cenę jego zakupu, to rozliczenia się komplikują.Zgodnie z ogólnymi zasadami faktura korygująca powinna zostać ujęta w ewidencji w momencie otrzymania. Skoro jednak dotyczy środka trwałego, to powstaje pytanie, czy uwzględnić całą zmianę VAT czy tylko jej część. Pośrednio odpowiada na nie art. 86 ust. 14 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnicy zobowiązani do skorygowania kwot podatku naliczonego, o których mowa w art. 91 ust. 1 i 2 us...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA