fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Chętnie to obejrzę: Uwaga dokument

Rzeczpospolita
Stanisław Zawiśliński, krytyk filmowy, szef wydawnictwa Skorpion
W telewizji nie szukam rozrywki, preferuję raczej filmy i programy popularyzujące wiedzę. Z niecierpliwością czekam na kolejny cykl rozmów Grzegorza Miecugowa „Inny punkt widzenia” (TVN 24). W nadchodzącym tygodniu zwraca uwagę wiele interesujących reportaży i filmów dokumentalnych. W piątek w TVP Kultura dwa dokumenty ze sfery sztuki: opowieść o znakomitym rzeźbiarzu Władysławie Hasiorze (10.50) oraz o wybitnej malarce Meli Muter (11.20). Dopełnieniem niech będzie poniedziałkowy „Paryż Gauguina” (TVP Polonia, godz. 15.45).
Ciekawie zapowiadają się dwa dokumenty prezentujące powikłane losy pisarzy w czasach komunizmu. Pierwszy to poniedziałkowy reportaż „Urlopowe przygody Havla” (Planete, godz. 14.50), drugi — opowieść o Jerzym Szaniawskim z cyklu „Errata do biografii” (środa TVP 1, godz. 14.00). Miłośnicy literatury nie powinni oczywiście pominąć Niedzieli ze Stanisławem Dygatem w TVP Kultura.
Są jeszcze dwa filmy opowiadające o bardzo silnych, choć bardzo różnych osobowościach z historii Rosji. Tej dawnej i tej obecnej. Pierwszym jest jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci, czyli święty szarlatan Rasputin. Historię jego życia prezentuje rosyjski serial dokumentalny, którego pierwszy odcinek pokaże telewizyjna Czwórka (wtorek, godz. 20.00). Drugi film to opowieść o najpopularniejszym dziś polityku Rosji obecnym jej prezydencie Władimirze Putinie.
Propozycji jest więc tak dużo, że nie wiem, czy na ich obejrzenie starczy mi czasu.
Na deser polecam „Jesienną opowieść”, pasjonujący film zrealizowany przez weterana francuskiej Nowej Fali Erica Rohmera. Jestem pod wielkim urokiem tej opowieści, a zwłaszcza występujących w niej aktorek (poniedziałek, TVP Kultura 20.35).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA