fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Czy sąsiad musi przestrzegać ciszy nocnej?

Jak bardzo  tolerancyjny muszę być w sytuacji, gdy moi sąsiedzi stale w weekendy organizują imprezy? Czy nie powinni przestrzegać ciszy nocnej?
Cisza nocna w ogóle nie obowiązuje w tym znaczeniu, że nie ma żadnego przepisu, który zakazywałby głośnego zachowania w określonych godzinach, np. w godz. 22 – 6. Nie oznacza to jednak, że zakazu takiego nie da się wywieść z obowiązujących przepisów, choćby z art. 144 k.c. Zabrania on korzystania z nieruchomości w sposób, który by zakłócał korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Wprawdzie nie zakazuje on naruszania ściśle określonej ciszy nocnej. Odwołuje się jednak do ocen społecznych, poprzez sformułowanie „ponad przeciętną miarę".
Ta „przeciętna miara" zależy od tego, z jakim budynkiem mamy do czynienia. W budynku mieszkalnym standardy zachowania są surowsze niż w biurze. Standardy na tzw. cichych osiedlach mieszkaniowych poza centrum miasta są wyższe niż w budynkach położonych w centrum, w pobliżu barów czy miejsc użyteczności publicznej. O tym zatem, jakie natężenie hałasu jest dopuszczalne w danych warunkach, decyduje zakres społecznego przyzwolenia. I od tego będzie zależało, co można w danej sytuacji zrobić.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA