fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Radio - Julia Rzemek poleca

niedziela

21.00 | trójka
Autorskie słuchowisko Tomasza Mana „Moja Abba" nie będzie musicalem ze słodkimi rytmami kultowego zespołu lat 70. w tle. To historia kobiety, której życie zdeterminował szwedzki zespół. Koncert Abby w Studiu 2 w 1976 r. wpływał na życiowe wybory młodej dziewczyny, a później dojrzałej kobiety. Muzykę i opracowanie muzyczne słuchowiska przygotował zespół Karbido, który już po raz kolejny przy produkcji słuchowiskowej współpracuje z Tomaszem Manem (na tegorocznym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2011 Karbido został nagrodzony za muzykę do słuchowiska „Sex machine". Głosów użyczyli: Justyna Szafran (Żona), Sandra Korzeniak (Córka/Dziewczyna), Andrzej Chyra (Reżyser/Chłopak), Zbigniew Zamachowski (Mąż/Tato).
„Moja Abba" zostanie nadana w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2, do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nieposiadających kina domowego jakość stereo bez zmian. ?

niedziela

21.05 | Jedynka
Andrzej Bart nagrodzony za scenariusz oryginalny słuchowiska „Boulevard Voltaire" na tegorocznym Festiwalu Dwa Teatry znów wyreżyserował w Teatrze Polskiego Radia własny tekst. Tym razem usłyszymy dramat napisany przez Barta 20 lat temu „Pan i sługa". Opowiada o skomplikowanych polsko-niemieckich relacjach, odwiecznych stereotypach narodowościowych i rasowych, a także o granicach sztuki i eksperymentu artystycznego. Akcja rozgrywa się w operze. Jej dyrektor i reżyser poszukują solistki do partii Salome...
Andrzej Bart do współpracy zaprosił grono znakomitych aktorów. Usłyszymy Andrzeja Mastalerza (Andreas), Łukasza Simlata (Konrad), Małgorzatę Kożuchowską (Gobi) oraz Grażynę Barszczewską (pani von Motta), Andrzeja Blumenfelda (Leon Heidaver) i Elisabeth Dudę (dziennikarka). Realizacją akustyczną zajął się Andrzej Brzoska. Andrzej Bart przyznaje, że reżyserowanie słuchowisk, robienie spektakli i filmów to dla niego frajda, moment odpoczynku od pisania, które jest zadaniem znacznie trudniejszym. ?

środa

20.09 | Jedynka
29 listopada mija pierwsza rocznica śmierci Zbigniewa Jerzyny, poety i dramatopisarza, autora wielu słuchowisk zrealizowanych w Polskim Radiu. Jedynka przypomni słuchowisko poetyckie według tomu „Listy do Edyty" (2000) zawierającego wiersze bez tytułów, zaczynające się powtarzalnym wersem „Piszę do Ciebie". Wers następny zawsze wyjawia temat poetyckiego listu (np. „piszę do Ciebie o dotyku", „piszę do Ciebie z prośbą"). W tym kompozycyjnym zabiegu poeta nawiązuje do reguł epistolografii, korespondencji. Poetyckie listy (imię adresatki zdradza tytuł) są pełne smutku i tęsknoty, naznaczone cierpieniem, bolesnym odczuciem przemijania. To próba przezwyciężenia samotności, dzielenia się z bliską i drogą osobą myślami, obserwacjami. Słuchowisko wyreżyserował Krzysztof Gosztyła, któremu przed mikrofonem partnerowali: Piotr Fronczewski i Dorota Landowska. ?
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA