fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rekordowa wartość emisji papierów nieskarbowych

Banki, firmy i samorządy wyemitowały w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku papiery o wyższej wartości niż w całym 2010 r.
Wartość emisji obligacji nieskarbowych przeprowadzonych w ciągu 10 miesięcy tego roku wyniosła 22,3 mld zł – wynika z najnowszego raportu Fitch Polska. To więcej niż w cały ubiegłym roku, gdy była to wartość 20,6 mld zł (na koniec października 2010 r. była to z kolei kwota 15,6 mld zł).
Stało się tak głównie za sprawą większej liczby i wartości emisji przeprowadzonych przez banki. Wypuściły one bowiem papiery na kwotę 13,7 mld zł, wobec prawie 7 mld zł w ciągu 10 miesięcy 2010 r. i 8,5 mld zł w całym ubiegłym roku. I nie jest to zasługą wyłącznie dużych emisji obligacji drogowych emitowanych przez BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. W tym roku bank wypuścił papiery infrastrukturalne na kwotę 6,88 mld zł wobec nieco ponad 6 mld zł w 2010 r. Poza tym sam BGK wyemitował własne papiery na kwote 3,5 mld zł.
Wartość emisji przedsiębiorstw jest zbliżona do tej z ubiegłego roku w ciagu 10 miesięcy (5,7 mld zł), z kolei samorządy wypuściły nieznacznie mniej obligacji niż w ubiegłym roku w tym samym okresie (za 2,86 mld zł wobec 2,96 mld zł rok wcześniej).
Zadłużenie przedsiębiorstw, banków i samorządów z tytułu emisji obligacji wyniosło 92,7 mld zł na koniec października i jest wyższe o 2,5 mld zł niż na koniec września. Od początku roku zwiekszyło się z kolei o 25,4 mld zł (wzrost o 38 proc.).
Katarzyna Ostrowska
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA