fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Orędzie prezydenta Komorowskiego podczas posiedzenia Sejmu

ROL
Prezydent Bronisław Komorowski wygłosił orędzie przed pierwszym posiedzeniem Sejmu VII kadencji. Mówił w nim między innymi o konieczności usprawnienia państwa
- Gratuluję zaufania, którym obdarzyli państwa rodacy, wyborcy, to wielki zaszczyt ale i wielka odpowiedzialność - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
- Rozpoczęcie nowej kadencji parlamentarnej zawsze skłania do zastanowienia się nad tym, czego Polska potrzebuje dziś najbardziej dla swojego rozwoju i czego w nadchodzących latach najbardziej oczekują Polacy - powiedział Komorowski. Jak dodał, posłowie będą w swojej pracy wracać do tych pytań wielokrotnie.
- Stoi przed nami wiele zadań (...). Polacy oczekują poprawy jakości funkcjonowania państwa. Wiemy, że państwo jest dla obywateli, a nie odwrotnie(...). Wielkim wyzywaniem jest wzrost zaufania obywateli do państwa i do siebie - oświadczył prezydent Komorowski.
- Musimy przeciwdziałać zjawisku wykluczenia społecznego - zaznaczył. - Wiąże się z tym pytanie o jakość kształcenia, dążmy do tego, by szkoła przyszłości nie tylko skutecznie przekazywała wiedzę, ale przede wszystkich, żeby uczyła odpowiedzialności za siebie samego i za całą Polskę - przekonywał prezydent.
Dodał, że drugim wielkim wyzwaniem jakie stoi przed Polską są problemy demograficzne. - W ciągu ostatnich lat przewidywana długość życia Polaków znacznie się podniosła, to jest ważne osiągnięcie, ale dalsze prognozy demograficzne dla Polski muszą niepokoić i wymagają głębokiego zastanowienia. Strategia demograficzna to problem z pewnością przekraczający ramy jednej, a nawet kilku kadencji Sejmu - ocenił Komorowski.
Prezydent apelował też o wzmacnianie organizacji obywatelskich, które - jak przekonywał - dysponują wysokim stopniem profesjonalizmu i pełnią w państwie bardzo ważne role. - Ich działalność sprawia, że człowiek nie jest samotny w obliczu trudności, lecz może otrzymać od ludzi wsparcie i pomoc, a przecież w trudny czas nie ma nic gorszego, niż poczucie osamotnienia i bezradności - zaznaczył.
Prezydent mówił przed posłami, że należy usprawnić system sądowniczy. - Obecny źle wpływa na funkcjonowanie państwa - argumentował.
Komorowski podkreślił, że potrzebna jest debata publiczna na temat podniesienia wieku emerytalnego. Przekonywał, że trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie, co robić, aby w przyszłości emerytury zapewniały samodzielność ekonomiczną osób starszych. Ocenił, że osiągnięcie tego celu wymaga wielu spójnych i całościowych działań.
Według niego brak działań odbijałby się na wysokości emerytur, a także zmniejszyłby nasz potencjał kulturowy i gospodarczy.
Bronisław Komorowski mówił, że pozycję Polski na arenie międzynarodowej wzmacnia członkostwo w Unii Europejskiej. Zwrócił się do posłów, by podejmując decyzje, brali pod uwagę także interes "wspólnoty".
Prezydent przekonywał, że wielki narodowy wysiłek ostatnich 22 lat "doprowadził nasz kraj do istotnego sukcesu". Zaznaczył, że dokonaliśmy awansu cywilizacyjnego, a Polska uniknęła kryzysu, co jest zasługą zarówno polityki ostatnich lat, jak i wynikiem wieloletniego, konsekwentnego budowania gospodarki polskiej na zdrowych zasadach. - To jest osiągnięcie całej III Rzeczpospolitej, nas wszystkich - podkreślił Komorowski.
Komorowski zaznaczył, że "trwały rozwój gospodarczy to kreatywność i innowacyjność, to zdolność do skutecznego konkurowania poprzez współdziałanie i współpracę".
Prezydent powiedział, że w wyborach 9 października Polacy w większości opowiedzieli się za kontynuacją dotychczasowej polityki. - Wierzę, że będzie to kontynuacja odważna. Nowemu Sejmowi i rządowi przyjdzie bowiem podejmować decyzje w czasach trudnych dla Europy i świata - powiedział Komorowski.
W ocenie prezydenta, jedynie odważne i roztropne działania pozwolą Polsce kontynuować stabilny rozwój gospodarczy, a także powiększać konkurencyjność naszego kraju.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA