fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Które usługi ubezpieczeniowe z VAT

Fotorzepa, Jakub Kamiński
Wycena szkód i ustalanie odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych są obciążone 23 proc. VAT
Czynności te nie mieszczą się w definicji zwolnionych z daniny usług ubezpieczeniowych i pośrednictwa w ich świadczeniu, w związku z czym są opodatkowane 23-proc. stawką podstawową. Obecny kształt preferencji wynika z obowiązującego od początku roku art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 177, poz. 1054). Zdaniem fiskusa nie obejmuje on pomocy w likwidacji szkód.
Przykładem może być pismo stołecznej Izby Skarbowej (nr IPPP 1-443-687/11-4/IGo). Wydała ona interpretację na wniosek spółki wykonującej na rzecz zakładu ubezpieczeń kompleksową usługę likwidacji szkód ubezpieczeniowych. W jej zakres wchodziły, oprócz realizacji świadczeń przysługujących klientom ubezpieczyciela, m.in. przyjmowanie i rejestracja zgłoszeń, potwierdzanie istnienia odpowiedzialności wobec ubezpieczonego i udzielanie informacji o świadczeniach wynikających z umowy.
Wnioskodawca twierdził, że jego usługi są niezbędne dla świadczenia usługi ubezpieczenia i są jej elementem, czyli powinny być zwolnione.
– Między podmiotem świadczącym usługę ubezpieczeniową a podmiotem ubezpieczonym musi istnieć związek wynikający z umowy – zaznaczyła izba. Skoro spółka działa tylko na rzecz ubezpieczyciela i nie łączą jej z ubezpieczonymi żadne stosunki prawne, to zwolnienie na gruncie przepisów unijnych nie przysługuje.
Zdaniem organu również polskie przepisy (art. 43 ust. 13 ustawy) nie dają takiej preferencji, bo usługi spółki nie obejmują funkcji charakterystycznych dla usługi ubezpieczeniowej.
Podobna sytuacja dotyczy działalności na rzecz ubezpieczonych. Jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP 2/443-678/11-2/MN), wsparcie dla klienta, który dochodzi od towarzystwa ubezpieczeniowego roszczenia odszkodowawczego, również jest opodatkowane VAT. W tym wypadku działalność wnioskodawcy polegała na ustalaniu rozmiaru szkody i odpowiedzialności zakładu ubezpieczeniowego oraz formułowaniu i zgłaszaniu roszczeń.
Czynności pośrednika ubezpieczeniowego mogą być wykonywane na rzecz ubezpieczyciela (czynności agencyjne) lub ubezpieczonych (czynności brokerskie). Również w tej sprawie organ uznał, że usług nie można uznać za właściwe dla usługi ubezpieczeniowej.
Izba powołała się na jeden z wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C-453/05). Trybunał zaznaczył w nim, że celem działalności pośredników jest dążenie do zawarcia umowy ubezpieczenia.
Zobacz serwisy:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA