fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rekordowa kara dla GlaxoSmithKline

Bloomberg
Największa brytyjska firma farmaceutyczna doszła do porozumienia z rządem Stanów Zjednoczonych, na mocy którego firma zapłaci 3 mld dolarów kary, za sprzedaż i marketing leków takich jak Avandia, stosowanego w leczeniu cukrzycy
Rzecznik koncernu GlaxoSmithKline poinformował, że ugoda dotyczy marketingu i procedur związanych ze sprzedażą dziewięciu leków. Ostateczne porozumienie ma zostać podpisane w 2012 r.
To jedna z najwyższych kar dla firm farmaceutycznych od czasu, gdy w 2010 Pfizer zapłacił 2,3 mld dolarów na rzecz amerykańskich ustawodawców.
GSK poinformował, że koszty ugody pokryje z 3,5 mld dolarów prowizji otrzymanej w czwartym kwartale ubiegłego roku.
Prowizja ta prawdopodobnie pokryje koszty ugody dotyczące promocyjnej sprzedaży leków antydepresyjnych takich jak Paxil i Wellbutrin w latach 1997-2004.
Jednak uwaga mediów zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii skupiona było wokół leku Avandia. Europejska Agencja ds Leków wstrzymała sprzedaż leku na terenie Europy. Powodem było podejrzenie, że lek może wywołać atak serca lub udar. Amerykańska komisja US Food and Drug Administration postanowiła wprowadzić ograniczenia dotyczące, którym pacjentom można przepisać ten lek na cukrzycę.
Swego czasu Avandia był najlepiej sprzedającym się lekiem produkowanym przez GSK. Sprzedaż w okresie dziewięciu miesięcy 2011 wyniosła 84 mln dolarów, czyli 80 procent mniej niż w roku 2010 r.
GSK poinformował, że ugoda dotyczy praktyk ustalania cen w ramach programu Medicaid Rebate Program, jak również śledztwa prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości w sprawie sposobu w jaki firma reklamowała i rozpowszechniała lek. Śledztwo dotyczyło przekazywania lekarzom leku poza kontrolą FDA.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA