fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Cieplej między rządem i Pałacem?

Rzeczpospolita
Najpierw spotkanie prezydenta z Premierem, potem z szefem MSZ. Jednak politolodzy nie spodziewają się przełomu
Dziś o 17.30 w Pałacu Prezydenckim ma się zacząć spotkanie Lecha Kaczyńskiego z ministrem Radosławem Sikorskim. Z informacji „Rz” wynika, że Kancelaria Prezydenta pierwotnie proponowała spotkanie pół godziny wcześniej, jednak ten termin nie odpowiadał Sikorskiemu. – Sekretariaty tym razem szybko się porozumiały i nie było problemów w ustaleniu nieco późniejszego terminu – mówi jeden ze współpracowników szefa MSZ.
– Stawię się w Pałacu Prezydenckim w każdym terminie uwzględniającym mój terminarz – deklarował kilka dni temu Sikorski.
Te zapewnienia to efekt awantury, do jakiej doszło w czwartek, gdy szef MSZ nie przyjął zaproszenia Lecha Kaczyńskiego. Przeszkodziło mu nieformalne posiedzenie rady ministrów. Faks w tej sprawie dotarł – jak przekonywała Kancelaria Prezydenta – dopiero trzy minuty po umówionej godzinie.
Tym razem obie strony porozumiały się bez problemu.
Powodem spotkania jest ostry spór między prezydentem a rządem o uprawnienia dotyczące polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa. – Prezydent RP jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych i uczestniczy w polskiej polityce zagranicznej. Nie jest jej biernym obserwatorem – komentował wczoraj Michał Kamiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Zapowiedział, że prezydent będzie rozmawiał z szefem MSZ m.in. o tarczy antyrakietowej.
W Pałacu Prezydenckim dziś gościć ma też premier Donald Tusk. Z prezydentem Lechem Kaczyńskim spotka się ok. 15.30. Rozmowa zapewne będzie dotyczyć polityki zagranicznej, m.in. złagodzenia relacji między rządem i Rosją. Donald Tusk może też zaproponować prezydentowi bardziej zinstytucjonalizowaną formę współpracy z Pałacem, np. poprzez posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent ocenił, że to ciekawy pomysł.
Politolodzy po dzisiejszych spotkaniach nie spodziewają się jednak wielkiego przełomu. – Nie dojdzie do eksplozji emocji. Ale jest szansa, że nie będzie już takich gorszących scen wzajemnego obwiniania się o niedogadane spotkanie – ocenia dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje, że politycy mogą się spierać o sprawy merytoryczne, ale nie o formalności dotyczące przesyłania informacji faksem.
Za to już wczoraj w Pałacu Prezydenckim mieli być na tajnym spotkaniu Jan i Nelly Rokitowie – podało Radio RM FM. Posłanka PiS rozmowie z „Rz” zaprzeczyła, że tam była, i dodała: – Co do męża, to nic nie wiem na ten temat.
O co spierają się ministrowie z prezydentem
? Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oburzyło, że nowy rząd nie poinformował go o decyzji wycofania polskich wojsk z Iraku jeszcze w 2008 roku.
? Podobnie otoczenie prezydenta zareagowało na brak konsultacji z Pałacem w sprawie zaprzestania poboru do wojska i wprowadzenia armii zawodowej w 2009 roku.
? Suchej nitki prezydenccy ministrowie nie zostawili na decyzji o zaprzestaniu blokowania negocjacji Rosji z OECD.
? Kontrowersje budzi także zapowiedziane przez Radosława Sikorskiego konsultowanie kwestii tarczy antyrakietowej z Rosją.
? Z ostrą krytyką spotkała się także wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka na temat dopuszczenia inwestycji rosyjskich w polskim sektorze energetycznym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA