fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Karuzela kadrowa w GROM i żandarmerii

2004 rok. Piotr Patalong odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Minister obrony narodowej Bogdan Klich chce odwołać dowódcę jednostki specjalnej GROM płk. Piotra Patalonga i szefa Żandarmerii Wojskowej gen. Jana Żukowskiego – dowiedziała się nieoficjalnie „Rz”. Oficjalnie MON nie komentuje tych informacji.
Nowym dowódcą GROM, jak twierdzą nasi informatorzy, miałby zostać ppłk Karol Sójka. Do tej pory był szefem szkolenia w tej specjednostce. Obecny dowódca płk Patalong trafił do GROM po gen. Romanie Polko, kiedy ten odszedł do Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Patalong jest znajomym gen. Mieczysława Bieńka. Dlatego sądzę, że po opuszczeniu GROM może zostać nawet awansowany – przewiduje nasz rozmówca z wojska.
Na razie nie jest jeszcze znany następca gen. Żukowskiego. Z informacji „Rz” wynika, że minister Klich jest niezadowolony z pracy żandarmerii i uważa, że pod dowództwem gen. Żukowskiego wypełniała ona polecenia polityczne poprzedniej ekipy. – Zmiana na tym stanowisku to tylko kwestia czasu – przekonuje pracownik resortu obrony.
Natomiast już wczoraj stanowisko naczelnego prokuratora wojskowego stracił Tomasz Szałek. Odwołał go minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Powodem była sprawa zatrzymania żołnierzy podejrzanych o udział w ostrzelaniu afgańskiej wioski Nanghar Khel. „Rz” jako pierwsza napisała, że Szałek wprowadził w tej sprawie ministra w błąd. Zapewnił Ćwiąkalskiego, że prokuratura wojskowa nie wydawała żandarmerii żadnych instrukcji dotyczących tego, jak zatrzymywać żołnierzy. Okazało się to nieprawdą, bo pewne sugestie ze strony prokuratury jednak były.
Obowiązki związane z kierowaniem prokuraturą wojskową pełni obecnie zastępca Szałka gen. Zbigniew Woźniak.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA