fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Piątek – film dnia: Bitwa o Irak ***

materiały prasowe
Od kiedy polscy żołnierze giną i zabijają w Iraku czy Afganistanie, a arabscy terroryści dokonują zamachów w Europie, trudniej przychodzi zdobyć się na pełny obiektywizm w ocenie walczących stron.
Anglik Nick Broomfeld, rekonstruując krwawe wydarzenia w irackiej Hadithie w 2005 r., starał się mimo wszystko go zachować bez jednoznacznego oceniania bohaterów. Zaangażowanie aktorów-naturszczyków, byłych żołnierzy, weteranów z Iraku, oraz surowy, paradokumentalny charakter filmu miały wspomóc uwiarygodnienie całości. Polecamy filmy tygodnia w TV
19 listopada 2005 r. w irackim miasteczku Haditha wyleciał na podłożonej przez terrorystów bombie transporter przewożący amerykańskich marines na rutynowy patrol. Jeden z żołnierzy zginął na miejscu, kilku zostało ciężko rannych. W odwecie za śmierć kolegi pozostali przy życiu zabili 24 cywilów, w tym kobiety i dzieci, zamieszkujących w okolicy miejsca zamachu.
W filmie Broomfelda wydarzenia z Hadithy poprzedza szczegółowy opis życia młodych amerykańskich żołnierzy wyszkolonych do zabijania w odizolowanej od świata bazie wojskowej. Poznajemy również dwóch zamachowców: sfrustrowanego oficera rozwiązanej przez Amerykanów armii Saddama i młodego sklepowego sprzedawcę. Podjęli się podłożenia ładunku wybuchowego z jednej strony pod presją fanatycznych islamistów, z drugiej zaś dla pieniędzy.
20.10 | Ale Kino! | Dramat wojenny, W. Brytania 2007
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA