fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Przekształcenie użytkowania wieczystego: Trybunał odroczył bezterminowo rozprawę

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Czy ustawodawca może pozbawić w przepisach przejściowych prawa do przekształcenia użytkowników wieczystych, którzy już złożyli wniosek?
Na takie pytanie miał odpowiedzieć Trybunał Konstytucyjny. Bezterminowo odroczył jednak rozpoznanie sprawy. Chodzi o pytanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Dotyczyło ono art. 8 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność.
Jest to przepis przejściowy. Przewiduje on, że do spraw, które zostały wszczęte przed wejściem w życie tej ustawy, tj. przed 13 października 2005 r., stosuje się nowe przepisy. Tymczasem nowa ustawa dla wielu użytkowników była zdecydowanie mniej korzystna od poprzedniej z 1997 r.
Pytanie dotyczyło sprawy małżonków z Warszawy będących użytkownikami wieczystymi działki, na której stał budynek warsztatowo-biurowy. Wystąpili oni o jej wykup na własność. Zanim jednak władze dzielnicy rozpatrzyły ich wniosek, zmieniły się przepisy. Nowe, które weszły wżycie 13 października 2005 r., odebrały im możliwość przekształcenia. Dopuszczały jedynie wykup działek pod budownictwo mieszkaniowe, rolnych oraz garaży. Małżeństwo zaczęło walczyć o swoje i domagać się respektowania praw nabytych. Ostatecznie udało mu się wywalczyć to, że WSA zwrócił się z pytaniem do Trybunału.
W ocenie sądu pytającego przepis przejściowy pogorszył sytuację prawną małżeństwa, co jest sprzeczne z konstytucją. Kwestionowana regulacja jest też niezgodna z zasadą zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA