fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Policja: Od 15 października łatwiej o awans na stopnie generalskie

Fotorzepa, Bartlomiej Zborowski Bar Bartlomiej Zborowski
W szczególnie uzasadnionych przypadkach prezydent, dając awans, nie będzie brał pod uwagę stażu służbowego
W polskiej policji służy dziś ok. 100 tys. funkcjonariuszy. Droga ich awansu jest długa. Od soboty (tj. 15 października) dla niektórych może się skrócić. Nowela do ustawy policyjnej, która właśnie wchodzi w życie, przewiduje mianowanie na stopnie generalskie policjantów ze stażem krótszym niż obecnie wymagany.

Do tej pory awans na nadinspektora policji (pierwszy stopień generalski) był możliwy tylko wówczas, gdy funkcjonariusz odsłużył co najmniej cztery lata w stopniu inspektora.

Nowela wprowadza odstępstwo. Prezydent "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" będzie mógł na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji mianować nadinspektora wcześniej.

Nowelizacja ustawy o policji po raz pierwszy ustawowo reguluje także kwestię nadawania wyższych stopni policjantom, którzy zginęli podczas wykonywania czynności służbowych.

Taki pośmiertny stopień może nadawać komendant główny policji. Pośmiertne awansowanie na pierwszy stopień oficerski – podkomisarza, oraz stopień nadinspektora będzie leżało w gestii prezydenta.

Nowela reguluje także kwestię przenoszenia do policji, na własną prośbę, funkcjonariuszy Służby Celnej. Dotychczas mogli się do niej przenosić m.in. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej czy Biura Ochrony Rządu.

– Poszerzenie grona przenoszonych o funkcjonariuszy Służby Celnej nie oznacza, że będą oni zwolnieni z warunków stawianych im przy przyjmowaniu do służby – zastrzega Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji.
Latem prezydent odrzucił kilka nominacji generalskich w policji, ponieważ kandydaci nie mieli odsłużonych wymaganych czterech lat jako inspektorzy.

Nowelizacja ustawy o policji w ekspresowym tempie przeszła przez sejmową komisję, Sejm i Senat. Podzieliła posłów podczas debaty i głosowania. Nie podoba się także szeregowym funkcjonariuszom.

Autorzy propozycji przekonywali, że za wprowadzeniem zmian przemawia ujednolicenie zasad awansowania w służbie. Możliwość odejścia od wymaganej "wysługi" jest możliwa w odniesieniu do funkcjonariuszy niższej rangi.
Zobacz serwis » Sfera budżetowa » Mundurowi » Policja
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA