fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Trichet: Kryzys osiągnął wymiar systemowy

Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego
AFP
Ustępujący prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean Claude Trichet ostrzega, że wzrosło niebezpieczeństwo przeniesienia się kryzysu zadłużeniowego w strefie euro na sektor finansowy
- Oznaki rosnących kłopotów widoczne są na wielu europejskich rynkach obligacji – powiedział Trichet na forum komisji spraw gospodarczych i monetarnych Parlamentu Europejskiego, dodając, że od trzech tygodni sytuacja jest bardzo niezadowalająca. Dodatkowo pogarsza ją zanik operacji na rynku pożyczek na rynku międzybankowym.
Trichet zaapelował o wspólne działanie rządów krajów członkowskich i władz Unii Europejskiej. – Dalsza zwłoka przyczyni się tylko do zaognienia sytuacji – powiedział, podkreślając, że kryzys jest systemowy i wymaga zdecydowanych kroków.
- Ścisłe powiązania w systemie finansowym Unii Europejskiej sprawiają, że gwałtownie zwiększa się niebezpieczeństwo znacznego rozszerzenia się kryzysu. Stanowi to zagrożenie dla stabilności finansowej całej wspólnoty, co negatywnie wypłynie na realną gospodarkę w Europie i poza nią – ostrzegł Trichet.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA