fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Moody's znów ocenia węgierskie banki

Agencja Moody's objęła siedem węgierskich banków ponowną oceną z zamiarem obniżenia ich ratingu z powodu niedawnej ustawy, która może przysporzyć dużych strat sektorowi
Agencja wzięła pod lupę K&H Bank (część belgijskiego KBC Bank), Budapest Bank  (należący do GE Money Bank), MKB Bank (Bayern Landesbank), austriacki Erste Bank, FHB Bank, OTP Bank i jego dział kredytów hipotecznych OTP Jelzalog Bank.  Postępowanie potrwa 90 dni i ma ustalić wpływ nowej ustawy na te banki – wyjaśniła Isabelle Cornelis z Moody's. Rząd doprowadził do zatwierdzenia ustawy o sztywnym kursie forinta w przypadku spłaty kredytów hipotecznych zaciągniętych w dewizach.
Bankom tym grożą duże straty z kredytów hipotecznych udzielonych w obcych walutach, głównie we frankach szwajcarskich, bo Węgrzy mają coraz większe trudności z ich spłatą. – Aprecjacja franka z jednoczesnym spadkiem wartości forinta do wszystkich walut pozbawiły Węgrów części dochodów, co z kolei wywołało spardek spożycia i mniejszy wzrost gospodarczy – wyjaśniła Cornelis. Banki odczuły to również, bo kredyty w dewizach okazały się najmniej rentownymi produktami, 8,3 proc. nie daje żadnych korzyści – dodała.
Pożyczkobiorcy mają do 30 grudnia czas na ogłoszenie, jak zamierzają spłacać, a następnie porozumieć się z bankami w ciągu 60 dni. Według danych rządowych, 300 tys. zainteresowanych zostanie objętych taka możliwością spłaty.
W kwietniu agencja obniżyła oceny tych banków, bo zaniepokoiły ja konsekwencje ustawy.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA