fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Komorowski: jesteśmy bliżej zniesienia wiz

AFP
Mam nadzieję, że w przyszłym roku wizy dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych będą zniesione – oznajmił w Nowym Jorku Bronisław Komorowski
W wywiadzie dla TVP 1 prezydent zauważył, że „jesteśmy bliżej zniesienia wiz, zmiany systemu wizowego". Tydzień temu „Rz" pisała o nowym technicznym rozwiązaniu przedstawionym przez administrację USA, które zwiększa szanse na dotrzymanie słowa złożonego w grudniu przez prezydenta Obamę.
Na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ Komorowski oznajmił, że jest przekonany, iż Unia wyjdzie z kryzysu wzmocniona". Przypomniał, że Polska jako jako jedyny kraj UE w czasie kryzysu nie popadła w recesję i zaoferował gotowość współpracy w przemianach w świecie arabskim. Jego wystąpienie nie wzbudziło wielkiego zainteresowania amerykańskich mediów, które skupiły się na słowach irańskiego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Oskarżył on USA o imperializm i bezprawną okupację wielu regionów świata.
Zasugerował, że Zachód powinien wypłacić odszkodowania za kolonializm i niewolnictwo. I skrytykował „aroganckie mocarstwa", które grożą sankcjami lub wojną każdemu, kto „kwestionuje Holokaust lub wydarzenia z 11 września". Dyplomaci z USA, a za nimi wiele zachodnich delegacji, tradycyjnie opuścili więc salę obrad.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA