fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Asteroida nie zabiła dinozaurów

copyright PhotoXpress.com
Badacze z NASA obalają teorię zagłady dinozaurów związaną z kosmiczną kolizją65 mln lat temu
Satelita WISE zbadał rodzinę ciał niebieskich, z której – jak dotąd przypuszczano – pochodził odłamek, który uderzył w Ziemię i spowodował masowe wymieranie olbrzymich gadów.
Podejrzana była planetoida Baptistina, która zderzyła się z inną w pasie głównym asteroid między Marsem i Jowiszem ok. 160 mln lat temu. Jeden z kawałków wielkości góry (ok. 10 km średnicy) miał 100 mln lat później uderzyć w Ziemię. Obserwacje WISE pozwalają wykluczyć Baptistinę jako winowajcę kataklizmu.
– Obserwacje rodziny planetoid związanych z Baptistiną w świetle widzialnym dały możliwość oznaczenia ich jasności i wielkości – powiedział Lindley Johnson, dyrektor programu obserwacji Obiektów Bliskich Ziemi (NEO). – Dalsze badania w podczerwieni pozwoliły na oszacowanie ich wieku.
Od stycznia 2010 do lutego 2011 roku WISE dwa razy przeszukał pas główny w ramach programu NEOWISE. Sporządził katalog 157 tys.  i odkrył 33 tys. nieznanych dotąd asteroid.
Astronomowie oznaczyli wielkość i jasność 120 tys. obiektów. 1056 należy do rodziny Baptistiny. Naukowcy obliczyli, że kolizja tej asteroidy miała miejsce 80 mln lat temu, znacznie później, niż sądzono. Oznacza to, że jeden z odłamków, które spowodowały zagładę gadów, musiałyby dolecieć do Ziemi w ciągu zaledwie 15 mln lat.
– To niewystarczający czas na dotarcie do Ziemi – powiedziała Amy Mainzer, badaczka programu NEOWISE z Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA. – Taki proces trwa zwykle wiele dziesiątków milionów lat.
Być może w Ziemię uderzyło jakieś inne ciało, na razie naukowcy nie mają jednak kandydata na sprawcę kolizji, zapowiedzieli dalsze badania.
– Pracujemy nad stworzeniem drzewa genealogicznego asteroid – dodał Joseph Masiero.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA