fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Buzek i Pottering z Nagrodą Polsko-Niemiecką

Fotorzepa
Byłego i obecnego szefa Parlamentu Europejskiego uhonorowano za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków między oboma krajami
Przyznane Buzkowi i Pötteringowi wyróżnienie za 2010 r. wręczyli w piątek w Warszawie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz koordynator Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej Cornelia Pieper.
Nagroda, której patronują szefowie MSZ Polski i Niemiec, przyznawana jest od 1993 roku. O uhonorowaniu nią decyduje wspólna polsko-niemiecka kapituła. Nasz kraj reprezentują w niej m.in.: Władysław Bartoszewski (przewodniczący), Tadeusz Mazowiecki (pierwszy laureat) oraz redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" Paweł Lisicki.
Minister Sikorski podkreślił, że przyznanie nagrody odbywa się w 20. rocznicę podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, a także w 20. rocznicę powołania Trójkąta Weimarskiego. – Dzisiaj nasze stosunki wzajemne są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej – ocenił i podziękował Pötteringowi, który jego zdaniem znacząco się do tego przyczynił.
Pieper przypomniała, że w 1989 r. powstał „mit założycielski nowej Europy" łączący Wschód i Zachód. – To zrastanie się Europy stało się zadaniem Jerzego Buzka, który w sposób niestrudzony i z wielkim zapałem angażuje się na rzecz tej idei – mówiła.
Według niej wielkim szczęściem jest to, że Polacy i Niemcy spotykają się teraz pozbawieni obaw czy strachu związanego z przeszłością. – Pojednanie z Polską jest i pozostanie głównym zadaniem polityki zagranicznej Niemiec – dodała.
– To jest znak naszych czasów, ponieważ dzisiaj partnerstwo polsko-niemieckie ma wymiar europejski – mówił Buzek.
– My, Niemcy, nigdy nie zapomnimy, że bez polskiej „Solidarności" nie doszłoby do zjednoczenia Niemiec – dziękował Pöttering.
Obydwaj uhonorowani przekazali nagrodę w wysokości 20 tys. euro na rzecz białoruskich i mołdawskich studentów uczących się w Kolegium Europejskim w Warszawie.
Lista poprzednich laureatów jest imponująca. Znajdują się na niej m.in.: Marion Dönhoff, Stanisław Stomma, Krzysztof Skubiszewski, Hans-Dietrich Genscher. Wyróżniono również wiele instytucji, np. Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Instytut Zachodni w Poznaniu i „Tygodnik Powszechny".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA