fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Mężczyźni głupieją przy blondynkach

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Ostatnie badania pokazują, że kobiety z jasnymi włosami sprawiają, że mężczyznom przebywającym w ich otoczeniu spadają zdolności umysłowe. Tak działa stereotyp głupiej blondynki na mężczyzn, którzy do jego "wymagań" starają się dostosować.
Eksperyment polegał na pokazywaniu badanym zdjęć kobiet z różnymi kolorami włosów, potem przeprowadzano na mężczyznach testy na inteligencję.
Z badań wnioskujemy, że wyniki mężczyzn spadały, kiedy oglądali zdjęcia...blondynek. Wyniki były lepsze, gdy oglądali zdjęcia rudych i brunetek. Według badaczy wynika to z tego, że mężczyźni podświadomie starają się przystosować do „wymagań” stereotypu w ten sposób, że swój poziom inteligencji dostosowują do poziomu stereotypowo wyobrażonego poziomu inteligencji blondynki.
- Te badania pokazują, że ludzie konfrontowani ze stereotypami generalnie zachowują się "po linii" z nimi - mówi Thierry Meyer, profesor na uniwersytecie Nanterre w Paryżu. Przykładem są badania, które również udowodniły, że ludzie rozmawiający ze starszymi mówią wolniej, choć czasem nie ma ku temu żadnego powodu. Wracając jednak do blondynek - stereotyp braku inteligencji jasnowłosych kobiet jest nadal mocny, choć nikt nie udowodnił, że blondynki są głupsze od brunetek czy rudych. Za rozpowszechnienie stereotypu możemy niestety głównie winić kulturę popularną i... Paris Hilton. Jest jeszcze inna teoria, która tłumaczy "stereotyp blondynki". Zakłada ona, że ponieważ większość dzieci przychodzi na świat z blond włosami, to my mamy podświadomą tendencję do kojarzenia blond włosów z dziecinnością.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA