fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Okrucieństw nie da się uniknąć?

Podczas zagranicznych misji wojskowych dochodzi do zabójstw cywilów lub znęcania się nad więźniami. Wielu winnych nie zostało jednak skazanych
Przed amerykańskimi sądami toczy się kilka spraw przeciw żołnierzom oskarżonym o zabójstwo cywilów w Iraku. Najgłośniejsza dotyczy masakry w miejscowości Haditha, gdzie w 2005 roku zginęło 24 Irakijczyków. Według żołnierzy strzelanina była reakcją na atak rebeliantów. Zdaniem prokuratury wojskowej była to jednak krwawa zemsta na cywilach. O udział w masakrze oskarżono ośmiu żołnierzy. Dwóch z nich zostało już oczyszczonych z zarzutów.
Na wyrok w sprawie gwałtu i morderstwa 14-letniej Irakijki czeka wciąż były amerykański żołnierz Steven Green. Grozi mu kara śmierci. 22-letni amerykański szeregowy Jorge C. Sandoval został już skazany przez sąd wojskowy na pięć miesięcy więzienia za „fałszowanie dowodów” w związku ze śmiercią irakijskiego cywila. Sandoval podłożył ofierze broń oraz drut używany do detonacji bomb, aby wyglądał jak bojownik. Podczas procesu twierdził, że strzelając do mężczyzny, „wykonywał rozkazy dowództwa”.W styczniu 2005 roku sąd wojskowy w niemieckim Osnabrück skazał trzech brytyjskich kaprali – Daniela Kenyon’a, Marka Colley’a oraz Larrina Darkin’a – na kary od sześciu do 18 miesięcy więzienia za „znęcanie się nad irakijskimi cywilami” w bazie Breadbasket w pobliżu Basry w maju 2003 roku. Oskarżeni zmuszali swe ofiary do symulacji seksu oralnego i analnego. Jedna z ofiar miała 12 lat. Często jednak nie dochodzi do procesu. Nikt nie został oskarżony w związku z masakrą 42 osób, w tym kilkunastu dzieci, w miejscowości Mukaradib w Iraku w 2004 roku. Amerykanie zbombardowali tam dom, w którym ich zdaniem ukrywali się „zagraniczni bojówkarze”. Według lokalnych źródeł zebrani uczestniczyli w uroczystości ślubnej. Podobnie skończyła się sprawa brytyjskiego żołnierza Kevina Williamsa oskarżonego o zabójstwo irakijskiego cywila Hassana Abbada Saida, ojca dziewięciorga dzieci, 3 sierpnia 2003 roku. Williams – jedyny świadek zajścia – twierdził, że ofiara próbowała mu odebrać broń. Brytyjski sąd cywilny przyznał mu w 2005 roku rację.
Oprócz masakry na cywilach żołnierze dopuszczają się okrucieństwa na więźniach podejrzanych o terroryzm. W 2004 roku wybuchła sprawa tortur w irackim więzieniu Abu Ghraib. Szokujące obrazy, na których amerykańscy żołnierze trzymają na smyczy nagich więźniów, obiegły cały świat. Departament Obrony USA usunął ze służby 17 żołnierzy i oficerów. Dwóch z nich otrzymało w 2005 roku wysokie kary więzienne. Szeregowi Charles Graner i Lynnie England trafili na dziesięć lat i trzy miesiące za kraty. Komendant więzienia generał brygady Janice Karpiński została zdegradowana do rangi pułkownika. O okrucieństwo wobec więźniów są oskarżeni żołnierze holenderskiego wywiadu wojskowego. Mieli się znęcać nad 90 więźniami podczas misji w Iraku w 2003 roku. Polewali ich zimną wodą, ogłuszali i oślepiali jaskrawym światłem. Wszyscy zostali usunięci z armii. W październiku 2006 roku niemiecki resort obrony zawiesił dwóch żołnierzy, którzy uczestniczyli w Afganistanie w makabrycznej zabawie z ludzką czaszką. Próbowali do niej włożyć swe członki. Zdaniem dr. Christopha Gramsa, eksperta Niemieckiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (DGAP), nie powinniśmy przesadzać w ocenie tych incydentów. Według niego „tortury i okrucieństwa są ubocznymi skutkami wojny”. – Trzeba widzieć pozytywną stronę tej długiej serii skandali. Społeczeństwo dowiaduje się, że zagraniczne akcje wojska są trudne i wiele wymagają od młodych żołnierzy. Czasami nawet ich przerastają – twierdzi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA