fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Andrzej Lepper popełnił samobójstwo. Lepper nie żyje

ROL
Andrzej Lepper, polityk i związkowiec, przedsiębiorca, założyciel i przewodniczący partii Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej oraz Związku Zawodowego "Samoobrona" nie żyje. Miał 57 lat
- Przyczyną śmierci jest "powieszenie samobójcze", tak to zostało określone przez lekarza - powiedział Marcin Szyndler z Komendy Stołecznej Policji. Jak dodał, lekarz, który przyjechał do siedziby Samoobrony, nie stwierdził dokładnej godziny zgonu. - Będzie to przedmiotem wyjaśniania - dodał.
Do zdarzenia doszło w pomieszczeniach prywatnych na terenie warszawskiej siedziby partii. - W sprawie śmierci Andrzeja Leppera prawdopodobnie w poniedziałek zostanie wszczęte śledztwo i będzie zlecona sekcja zwłok - powiedział Dariusz Ślepokura z warszawskiej prokuratury okręgowej. W miejscu gdzie znaleziono zwłoki jest dwóch prokuratorów i medycy. Trwają oględziny wszystkich pomieszczeń.
Ciało znaleźli partyjni działacze - ujawnił w TVP Info bliski współpracownik Leppera, Janusz Maksymiuk. Policja poinformowała, że informację o zgonie dostała po godzinie 16 od członka rodziny.
- Wiadomość dotarła do mnie wcześniej, bo dzwonili koledzy, że znaleźli ciało przewodniczącego w pokoju gościnnym (w siedzibie Samoobrony w Warszawie). Ja byłem też w biurze dzisiaj, wczoraj się z nim spotkałem, umówiliśmy się też na rano - relacjonował Maksymiuk.
Jak dodał, wczoraj rozmawiał z Lepperem i "nic nie wskazywało, że może stać się coś złego".
- Odbył długą podróż, był zmęczony, rozmawialiśmy o planach takich na przyszłość. (...) Rozmawialiśmy, po rozmowie wyszedł z gabinetu, ja zostałem sam, pozbierałem rzeczy i spotkaliśmy się na ulicy, bo wracał ze sklepu. Idziesz? - spytałem. Idę - mówił. Ja: to rano będę tak do 10; to nawet dobrze, bo mam spotkanie ważne, to jutro ci przekażę - odpowiedział - mówił Maksymiuk.
- Wczoraj rozmawialiśmy wiele godzin. Namawiałem go, żeby odszedł z polityki i zaczął pracę w międzynarodowej firmie. Snuliśmy plany biznesowe. Mówił, że jest mu ciężko, że jest zaszczuty i ma dosyć tego politycznego bagna. Uważam, że został zaszczuty tak jak Barbara Blida i Stanisław Łyżwiński - mówił na antenie TVN 24 Piotr Tymochowicz, były doradca Leppera, ostatnio związany z Ruchem Poparcia Palikota.
Wojciech Mojzesowicz, były polityk Samoobrony, a ostatnio PJN, widział się z Lepperem przed kilkoma miesiącami. Wspomina, że mimo politycznego konfliktu rozmawiało im się dobrze.  – Nie chcę za wiele mówić o prywatnych sprawach Andrzeja, ale było widać, że jest w pewnej depresji – opowiada "Rz" Mojzesowicz.  – Z jednej strony tragiczny stan zdrowia syna, z drugiej problemy związane z seksaferą i oczekiwanie na wyrok w tej sprawie – wylicza.Lepper sam miał też kłopoty zdrowotne, poważnie chorował na serce.
– Gdy Samoobrona wypadła z Sejmu, po seksaferze odwróciła się od niego  większość znajomych  – mówi osoba znająca byłego ministra rolnictwa. – Andrzej został sam i widać było,  że bardzo mu wsparcia  ze strony dawnych przyjaciół brakuje.
– Był bez wątpienia człowiekiem, któremu naprawdę zależało na sprawach rolników – mówi "Rz" Marek Jurek, który jako marszałek Sejmu miał okazję współpracować z Lepperem. – Jego śmierć to straszna tragedia. Jestem bardzo poruszony. Chyba jedynym komentarzem może być tu modlitwa.
Lepper był żonaty, miał miał syna i dwie córki. W Zielnowie (zachodniopomorskie) prowadził gospodarstwo rolne.
Andrzej Lepper był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
Urodzony w czerwcu 1954 r.; absolwent technikum rolniczego, w młodości zawodowo uprawiał boks; pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach. W latach 1977-1980 Lepper należał do PZPR.
Na scenę publiczną wkroczył na początku lat 90., gdy zaczął występować w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z dotykających ich konsekwencji przemian rynkowych. W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 roku partię polityczną - Samoobrona RP. Zasłynął przede wszystkim z organizowania rolniczych blokad dróg i nawoływania do niespłacania zaciągniętych kredytów.
Czterokrotnie kandydował na urząd prezydenta. Był posłem IV i V kadencji Sejmu. Ciążyło na nim kilka wyroków sądowych.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA