fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca

Polacy: Praca podczas urlopu - telefon służbowy, e-maile

Na wakacje z laptopem służbowym
PhotoXpress
Tylko jedna trzecia polskich pracowników całkowicie zrywa kontakt z firmą na urlopie. Dla niektórych to okazja do dodatkowej pracy
Paweł, kierownik działu w dużej firmie logistycznej, jest przyzwyczajony do telefonów od szefa i podwładnych w czasie urlopu. Co prawda, nie dzwonią codziennie, lecz raz – dwa w tygodniu, gdy zdarzają się wyjątkowe sytuacje.
Jak wynika z sondażu portalu Praca.pl, podobnie jak Paweł, czyli nie tracąc kontaktu z firmą, spędza urlop prawie siedmiu na dziesięciu polskich pracowników. Wprawdzie połowa dopuszcza taki kontakt tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale co piąty stale jest „pod telefonem".
Odsetek tych, którzy mają pracowite wakacje, jest jeszcze większy. Jak wynika z danych agencji zatrudnienia Work Express, co trzeci Polak wyjeżdżający latem do pracy za granicą robi to kosztem wakacyjnego wypoczynku. Najczęściej na taki krok decydują się słabo opłacani nauczyciele, pracownicy biurowi czy pielęgniarki, które zatrudniają się np. jako opiekunowie starszych osób w Niemczech. Artur Ragan, rzecznik agencji, twierdzi, że firma ma już sporą grupę stałych urlopowych pracowników (w tym nauczycieli niemieckiego), których regularnie wysyła latem do pracy za Odrą.
23 proc. Polaków twierdzi, że prawdziwy urlop powinien trwać miesiąc
Agencje doradztwa personalnego zachęcają też, by wakacje wykorzystać na poszukiwanie pracy. – Konkurencja na rynku pracy jest latem mniejsza niż w innych okresach roku, np. jesienią. Jednocześnie działy HR i firmy rekrutacyjne realizują mniej projektów, mogą więc poświęcić więcej czasu na analizę aplikacji i spotkania z kandydatami – twierdzi Piotr Dziedzic z firmy Page Personnel. Dodaje,że to szansa dla spóźnialskich, którzy nie zdążyli aplikować na programy stażowe wiosną. W związku z urlopami firmy poszukują np. pracowników na zastępstwo do działów obsługi klienta czy na stanowiska asystenckie .
– Wbrew stereotypowej opinii aktywność rekrutacyjna pracodawców latem nie maleje – twierdzi Elżbieta Flasińska z portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Latem ofert pracy jest tam nawet więcej niż wiosną i często są to oferty stałego zatrudnienia.
Zdaniem Eweliny Stali z serwisu Architekcikariery.pl letni urlop może być nie tylko  okazją do wyszukiwania ofert, ale też zastanowienia się nad rozwojem swej kariery i ewentualną zmianą pracy oraz odświeżeniem CV. Z danych Pracuj.pl wynika, że część pracowników tak właśnie robi, gdyż okres po wakacjach to drugi w roku (po styczniu) szczyt zainteresowania ofertami zatrudnienia wśród kandydatów do pracy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA