fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Twórczość Władysława Hańczy

EAST NEWS
Jan Bończa-Szabłowski
O skali jego talentu najlepiej świadczy fakt, że z równą klasą potrafił grać prostych chłopów jak i dumnych arystokratów. Najlepszym przykładem są Kargul w trylogii Chęcińskiego, czy Boryna w serialu „Chłopi" a z drugiej strony – książę Radziwiłł w „Potopie"
Urodził się w 1905 roku w Łodzi jako Władysław Tosik. W 1927 r. podjął naukę w Szkole Dramatycznej przy poznańskim Teatrze Polskim. W czasie okupacji pracował w Warszawie jako magazynier i konwojent. Brał udział w konspiracyjnych wieczorach poetyckich.
W filmie zadebiutował w 1946 r. rolą w „Dwóch godzinach", występując wspólnie ze Skarżanką, Szaflarską, Duszyńskim i Łomnickim. Ingerencja cenzury doprowadziła do zatrzymania filmu, który przeleżał 11 lat na półce ale nie zastopowała kariery Hańczy. Grał później m.in u Wajdy, Hoffmana, Kutza i Antczaka. Sympatię publiczności zaskarbił sobie rolą ojca Magdy Karwowskiej w serialu „Czterdziestolatek".
Świetnie spełniał się w teatrze. Występował na scenach w Łodzi, Poznaniu i Warszawie. TVP Kultura przypomni trzy programy z jego udziałem, m.in. film „Diament Radży", czyli rzecz o brytyjskim generale, który przywozi z Indii cenny klejnot. Będą też rzadko grywana sztuka Jerzego Szaniawskiego „Żeglarz" oraz komedia według Stanisława Grochowiaka „Kaprysy Łazarza".
17.15, 17.50, 19.30, 20.35
TVP Kultura | NIEDZIELA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA