fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Przewłaszczenie z zastrzeżeniem

Osoba, która sięprzewłaszczyła z bonifikatą, nie może zbyć gruntu przed upływem pięciu lat, bo inaczej będzie musiała oddać upust
Po wykupieniu nieruchomości nie można jeszcze swobodnie decydować i np. już następnego dnia odsprzedać jej ze sporym zyskiem.
Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 15 ustawy wójt (burmistrz, prezydent) albo starosta mogą żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikaty (po
waloryzacji). Prawo do stawiania takich żądań mają wówczas, gdy osoba, która wykupiła grunt na własność, przed upływem pięciu lat, licząc od dnia przekształcenia, zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż te, które były podstawą udzielenia jej bonifikaty.
Od tej zasady są trzy odstępstwa. Jedno dotyczy zbycia nieruchomości na rzecz osoby bliskiej. Drugie – spółdzielni, które przekształciły grunt, a następnie udział w nim razem z lokalem przeniosły na własność spółdzielcy, by ustanowić odrębną własność. Trzecie – właścicieli lokali, którym udział w użytkowaniu wieczystym przekształcono we własność.
Po upływie pięciu lat można zbyć nieruchomość i nikt nie może żądać zwrotu bonifikaty.
Zobacz cały poradnik:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA