fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Sejm uchwalił dziś ustawę o cyfrowej telewizji naziemnej

Bloomberg
Magdalena Lemańska
Ustawa stwarza podstawy prawne do wprowadzenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej w miejsce obecnego nadawania analogowego
Zgodnie z ustawą, analogowe nadawanie zostanie wyłączone 31 lipca 2013 roku. Do tego roku Polska stopniowo będzie na nie przechodzić, a nadawcy będą prowadzić tzw. simulcast, czyli równoległe nadawanie cyfrowe i analogowe.
Ustawa czeka teraz na uchwalenie przez Senat.
Dokument określa obowiązki największych nadawców w zakresie informowania o całym procesie oraz parametry odbiorników telewizyjnych lub tzw. set-top-boksów, czyli przystawek do telewizorów, które umożliwią odbieranie cyfrowego sygnału naziemnego na starszych modelach telewizorów.
Usługa jest już w Polsce wdrażana bez kierunkowej ustawy. Od jesieni ubiegłego roku w Polsce nadaje już 10 cyfrowych stacji naziemnych. Ich sygnał dosyła spółka Emitel. Dwa już działające pakiety cyfrowych stacji naziemnych z uwagi na ich niski zasięg można jednak odbierać tylko na niektórych obszarach kraju. Na jednym nadaje TVP, na drugim po dwa kanały mają TVN, Polsat,TV Puls i TV4. Te drugi dociera dziś do 46 proc. Polaków. Po koniec lipca ten odsetek ma się zwiększyć do 87 proc. Pakiet z kanałami TVP dociera z kolei do do 24 proc. populacji, a do 27 października zasięg tych kanałów ma docierać do 45 proc. Polaków.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała też cztery stacje, które mają być nadawane razem z TVP1 i TVP2 i TVP Info w ramach trzeciego pakietu naziemnej telewizji cyfrowej. Są to Eska TV, Kino Polska Nostalgia oraz kanały ATM Grupy i spółki Stavka. TVP, która wybiera operatora technicznego dla tych stacji ma nadzieję, że ten pakiet ruszy już nawet w lipcu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA