fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Show-biznes

Faye Dunaway – gwiazda lat 70. ciągle w formie

AP
Sławę przyniosła jej pod koniec lat 60. brawurowo zagrana rola włamywaczki w gangsterskim melodramacie wszech czasów „Bonnie i Clyde”. Ma reputację gwiazdy kapryśnej i trudnej we współpracy, o czym na planie „Chinatown” przekonał się Roman Polański. Ale do tych wspomnień Faye Dunaway nie lubi wracać i od etykietki hollywoodzkiej awanturnicy wolałaby dziś pewnie tytuł damy
Jednak z takim temperamentem, jaki nadal ma 70-letnia dziś Dunaway, to może nie być proste. Gdy kilka lat temu brytyjski dziennikarz nieostrożnie zapytał ją, czy to prawda, że podczas zdjęć do „Chinatown" (1974) w złości oblała reżysera uryną, bez najmniejszych ceregieli wyrzuciła reportera za drzwi.
Aktorka najwyraźniej nie chce się tłumaczyć z grzechów młodości. – Żyłam zupełnie oderwana od zwykłych spraw, tak bardzo byłam zajęta... byciem filmową gwiazdą – powiedziała w jednym z wywiadów.
Chociaż o ekscesach na planie „Chinatown" krążyły legendy, film Polańskiego spodobał się widzom i krytykom, a impulsywnej aktorce przyniósł kolejną nominację do Oscara.
Statuetkę zdobyła przy trzecim podejściu – za rolę ambitnej producentki telewizyjnej w filmie Sidneya Lumeta „Sieć" (1976).
Faye Dorothy Dunaway urodziła się 14 stycznia 1941 roku w Bascom na Florydzie. Ojciec był zawodowym wojskowym, matka zajmowała się domem. Faye studiowała aktorstwo na uniwersytecie w Bostonie, otrzymała propozycję wyjazdu na stypendium do Londynu, ale wybrała Broadway. Zadebiutowała w sztuce „Oto jest głowa zdrajcy" i przez kilka kolejnych lat była związana ze sceną. Na małym ekranie pojawiła się w serialu „Seaway" (1965). Hollywood podbiła dwa lata później, tworząc mistrzowski, tytułowy duet z Warrenem Beattym w dramacie „Bonnie i Clyde" Arthura Penna. Za rolę kelnerki, która zaczyna rabować banki, Dunaway zdobyła pierwszą oscarową nominację i praktycznie z dnia na dzień stała się gwiazdą.
W 1968 roku zagrała w „Aferze Thomasa Crowna" u boku Steve'a McQueena, film odniósł sukces, ale szybko przyćmił go szeroko komentowany przez media romans aktorki z Marcello Mastroiannim.
Kolejne projekty nie były już tak udane, triumfalnie gwiazda powróciła na duży ekran w 1973 roku w dramacie Stanleya Kramera „Taka była Oklahoma". Wystąpiła w przygodowym cyklu „Trzej muszkieterowie" (1973) i „Czterej muszkieterowie" (1974) jako podstępna Lady de Winter, w głośnym thrillerze „Trzy dni kondora" (1975) z Robertem Redfordem i „Ćmie barowej" (1987) z Mickeyem Rourke.
Dwukrotnie wychodziła za mąż. Z drugiego małżeństwa – z brytyjskim fotografikiem Terrym O'Neillem, ma syna Liama, choć plotkowano, że jest on dzieckiem adoptowanym.
W latach 80. aktorka zaczęła częściej pojawiać się w telewizji, zagrała m.in. w filmie o Evicie Peron, a także historycznej miniserii o Krzysztofie Kolumbie.
Do kina wróciła w połowie lat 90. – grając drugoplanowe, ale ciekawe role m.in. w „Don Juanie DeMarco" i reżyserskim debiucie Kevina Spaceya „Biały aligator" (1996). W 1999 r. jako jedyna ze starej obsady wystąpiła w nowej wersji „Afery Thomasa Crowna".
Jest jedną z niewielu aktorek, które mają w dorobku zarówno Oscara, jak i anty-Oscara, czyli Złotą Malinę. Dunaway dostała ją za główną rolę w biograficznym filmie o Joan Crawford „Najdroższa mamusia" (1981).
Aktorka nie wybiera się na zawodową emeryturę. Niedawno wystąpiła m.in. w serialu „Agentka o stu twarzach", gościnnie pojawiła się w „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas" oraz „Chirurgach". Zagrała też w dwóch polskich filmach: „Balladynie" Dariusza Zawiślaka i familijnym „Karolcia" (2009) Jowity Gondek.
Ostatnio pracuje nad reżyserskim debiutem „Master Class", gdzie gra diwę operową Marię Callas.
 
Casanova
Zone Europa | 23.35 | piątek | 23.55 | SOBOTA Zone Europa | 0.10 | NIEDZIELA
Mistrz
Zone Europa | 11.55 | NIEDZIELA
Trzy dni Kondora
Zone Europa | 20.00 | CZWARTEK
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA