fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosyjski gigant aluminiowy z wielkim zyskiem

Iwona Trusewicz
Świetne wyniki największego na świecie aluminiowego producenta. Koncern Olega Deripaski zarobił w minionym roku więcej niż przed kryzysem
Czysty zysk UC Rusal wzrósł w 2010 r trzykrotnie i wyniósł 2,9 mld dol..Rentowność była najwyższa w branży - 23,7 proc. wg. EBITA.
Koncernowi sprzyjał wzrost cen i popytu na aluminium, ale wyniki to też sukces samego Olega Deripaski, który w najgorszym dla Rusal czasie - początku 2009 r przejął kierowanie koncernem jako dyrektor naczelny.
Wtedy zapowiadał, że ceny aluminium pójdą w górę już w 2010 r; odesłał, a nie zwolnił, jedną trzecią załogi na urlopy płatne na poziomie podstawowego wynagrodzenia.
Dogadał się z 76 zachodnimi bankami w sprawie przełożenia spłat sięgających ponad 15 mld dol. długów; dostał od Kremla najwyższą pomoc - 4,5 mld dol..
Doprowadził też do udanego debiutu Rusal na giełdzie w Hongkongu w styczniu 2010 r..
Zasadność takich działań potwierdziły ogłoszone właśnie wyniki - obrót wyniósł 10,9 mld dol. (wzrost w ciągu roku o 33 proc.); zysk netto - 2,9 mld dol. (3,5 raza wyższy niż w 2009 r).
EBITA zwiększyła się 4,4, razy do 2,6 mld dol., a rentowność przekroczyła tę sprzed kryzysu. Zmniejszył się też dług 11,47 mld dol..
- Ważną rolę w osiągnięciu takich wyników odegrał wzrost cen i popytu na aluminium. Mogliśmy mu sprostać dzięki wprowadzonemu wcześniej programowi wzrostu efektywności produkcji i uruchomieniu nowych mocy - skomentował wyniki Deripaska.
Tego zdania są także inwestorzy. Po ogłoszeniu wyników, akcje Rusal na giełdzie w Hongkongu poszły w górę o 4,04 proc. zwiększając wartość koncernu do 26,1 mld dol.
Iwona Trusewicz
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA