fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Nowy egzamin przed wakacjami

Fotorzepa, pn Piotr Nowak
Asystenci i referendarze mogą przystąpić do testów. Przyszli sędziowie i śledczy sprawdzą się do czerwca. Każdą pracę oceni dwóch egzaminujących
 
Koniec maja lub początek czerwca to niemal pewny termin najbliższego egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego. W sobotę wchodzą w życie przepisy, które mówią,  jak będzie  wyglądał. Rzecz jest ważna, bo dotyczy ok. tysiąca dzisiejszych asystentów sędziowskich i referendarzy, którzy mając wymaganą praktykę, mogą przystąpić do egzaminu bez nauki w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
– 200  chętnych już zadeklarowało chęć przystąpienia do egzaminu. Liczymy się z tym, że może być ich znacznie więcej – mówi „Rz" Rafał Dzyr, zastępca dyrektora KSSiP.
Do tej pory osoby takie nie miały szansy na przystąpienie do egzaminu, bo stare rozporządzenie precyzujące  jego przebieg wygasło, a nowego nie było.
– Sprawa ustalenia terminu robi się coraz pilniejsza, bo chętni muszą zgłosić się na miesiąc przed  egzaminem – informuje Rafał Dzyr.
Stowarzyszenie Asystentów Sędziów jest zadowolone,  tym bardziej  że poprzedni planowany na marzec termin  nie doszedł do skutku.
1 tysiąc osób może przystąpić do nowego egzaminu
– Zainteresowanie jest spore – przyznaje jego prezes Andrzej Sobótka. – Nawet jeśli jednak termin majowy zostanie zaakceptowany, w tym roku nie należy się spodziewać lawiny chętnych.  To bardzo trudny egzamin. Miesiąc na przygotowanie nie wystarczy. Dużo więcej chętnych może się zgłosić na przyszłoroczny – twierdzi.
4 lata trzeba pracować jako asystent, żeby móc zdawać test na sędziego
Co wiadomo o nowym egzaminie? Odbędzie się w Krakowie. Egzamin pisemny potrwa dwa dni. Każdą pracę oceni dwóch ekspertów, z których każdy wystawi swój stopień,  a ostateczna ocena będzie  ich średnią. Zdający może korzystać z kodeksów,  komentarzy i zbiorów orzeczeń. Wyniki  będą znane najpóźniej po miesiącu. Tylko po uzyskaniu minimum z pracy pisemnej  –  dla sędziów  jest to 80, a dla prokuratorów 120 pkt  – można liczyć na egzamin ustny (kazusy). Wyniki będą podawane na bieżąco.
O zdaniu egzaminu zdecyduje  zsumowana  punktacja  z obu części.
Na stopień celujący wśród kandydatów na sędziów trzeba uzyskać 290 pkt, a dla prokuratorów – 345. Mniej niż 165 pkt i 195 pkt oznacza oblany egzamin.
Podstawa prawna:
Czytaj więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA