fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Turystycznie konkurencyjni

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Od 2009 r Polska zyskała dziewięć miejsc w rankingu konkurencyjności turystycznej 139 krajów świata. Jesteśmy na 49 pozycji. Na czele Szwajcaria
Ranking The Travel & Tourism Competitiveness Raport 2011 (Raport Konkurencyjności Turystyki i Podroży) opracowali eksperci Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Autorzy przypominają, że dla turystycznej branży lata 2008 i 2009 były najgorsze w historii, co oczywiście związane było z globalnym kryzysem.
W 2010 r powrócił wzrost i według Światowej Rady Turystyki sektor T&T (Trevel and Tourism) miał 9,2 proc. udziału w światowym PKB, 4,8 proc. w eksporcie a 9,2 proc. w globalnych inwestycjach.
Na miejsce zajmowane przez każde z ocenianych 139 krajów wpływ mają nie tylko wskaźniki czysto turystyczne jak baza, wyposażenie, atrakcyjność oferty, poziom usług itp. ale także sytuacja w gospodarce; procedury towarzyszące otwieraniu turystycznego biznesu; łatwość inwestowania. Ulgi i zachęty; prawodawstwo.
Za najbardziej konkurencyjne raport uznaje kraje zachodniej Europy: Szwajcarię, Niemcy i Francję.
- Szwajcaria to kraj bogaty kulturowo i przyrodniczo (...). Duży procent kraju stanowią tereny chronione. A środowisko naturalnego ocenia się jako jedno z najbardziej dziewiczych na świecie (w tej kategorii — 5 miejsce) — argumentują autorzy raportu.
W pierwszej dziesiątce spoza Europy są trzy państwa: USA, Kanada i Singapur.
Największy skok wśród najlepszych zanotowała Wielka Brytania (z 11 na 7).
Lepiej nie zapuszczać się do krajów zajmujących końcowe miejsca: Mauretanii, Burundi, Angoli i ostatniego Czadu.
Jeżeli chodzi o poszczególne kontynenty to w Ameryce przoduje USA, Kanada, Barbados, Meksyk i Costa Rica. Na tym kontynencie szczególnie istotne jest bezpieczeństwo turystów i najlepiej oceniane są kraje nie tylko atrakcyjne, ale bezpieczne.
Azji na czele czysty, bogaty i bardzo praworządny Singapur, przed Hongkongiem, Australią, Nową Zelandią i Japonią. Ten wynik zaskakuje, bowiem trzy ostatnie kraje mają bardzo dobrze zorganizowaną turystyczną branżę i są jednymi z najatrakcyjniejszych na świecie.
Chiny znalazły się tu na 9 miejscu a w całym rankingu na 39, co z kolei wydaje się miejscem na wyrost, biorąc pod uwagę poziom bazy turystycznej, jej dostępność i ograniczoną swobodę poruszania się.
W Afryce przoduje turystyczna wyspa Mauritius, przed RPA i bezpieczną Namibią.
Wśród krajów arabskich: ZEA, Bahrajn i Katar, a na końcu Libia, która w całym rankingu jest na 124 miejscu.
Wśród krajów europejskich najgorzej wypadły Armenia, Bośnia i Hercegowina oraz ostatnia Mołdawia.
Polska awansowała o 9 pozycji na 49 miejsce, ale wyprzedziły nas m.in. Bułgaria, Tunezja, Korea, czy Estonia (wysokie 25 miejsce).
Bardzo słabo wypadamy w kryterium czasu potrzebnego na uruchomienie biznesu (102 miejsce). Jeszcze gorzej została oceniona odległość od lotnisk (110) oraz jakości i infrastruktury lotniczej (108); przejrzystość polityki rządu (113 miejsce); emisja CO2 (104), trwały rozwój branży turystycznej tylko na 112 miejscu, a pod względem cen paliw na najgorszym 114 miejscu.
Najlepiej Polska wypada w dostępie do wody pitnej oraz ratyfikowaniu międzynarodowych aktów ochrony środowiska (1 miejsce na świecie); mamy też jedne z najlepszych na świecie systemów zbierania danych o branży (12 miejsce).
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA