fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Imprezy integracyjne dla pracowników to nie przychód

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Pracownicy nie muszą płacić PIT za udział w zorganizowanym przez pracodawcę spotkaniu integracyjnym
Tak orzekł 3 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1154/10).
Jest to kolejny wyrok, w którym sąd stwierdził, że stanowisko prezentowane przez fiskusa w takich sprawach nie ma uzasadnienia w obowiązujących przepisach. Organy podatkowe uznawały, że z tytułu udziału w organizowanych przez pracodawcę po godzinach spotkaniach pracownik uzyskuje przychód i że trzeba od niego odprowadzić zaliczkę na PIT. Rzekomy przychód występował też, zdaniem fiskusa, w związku z samą możliwością wzięcia udziału w takiej imprezie.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 12 ustawy o PIT (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne i wartość świadczeń niepieniężnych, które pracownik otrzymuje w związku z wykonywanymi obowiązkami.
Spółka argumentowała jednak, że nie ma możliwości ustalenia, który z pracowników brał udział w imprezie i w jakim stopniu skorzystał z poczęstunku, transportu czy różnych zorganizowanych gier, takich jak paint ball.
Zdaniem spółki nie można w takim wypadku mówić o przychodzie pracownika ze względu na brzmienie art. 11 ust. 1 ustawy. Zgodnie z nim do przychodu dolicza się wartość nieodpłatnych świadczeń, o ile zostały one faktycznie otrzymane. Ze względu na brak ewidencji uczestników imprez i wykazu, z jakich atrakcji poszczególne osoby korzystały, nie występuje przychód.
Mimo bogatego już orzecznictwa popierającego stanowisko spółki warszawska Izba Skarbowa wydała niekorzystną interpretację indywidualną (IPPB2/415-724/09-2/MG). Momentem powstania przychodu z wartości pieniężnych jest samo ich postawienie do dyspozycji podatnika. Przychód z tytułu świadczeń nieodpłatnych powstaje natomiast dopiero z chwilą faktycznego z nich skorzystania. Izba nie zrobiła takiego rozgraniczenia. Fiskus stwierdził, że wydatki na imprezę trzeba podzielić proporcjonalnie na zaproszone osoby i od tych wartości pobrać zaliczki na PIT.
WSA wydał pomyślny dla spółki wyrok, uchylając interpretację. Potwierdził, że aby powstało zobowiązanie podatkowe, nieodpłatne świadczenia muszą być faktycznie otrzymane. Nie wystarczy postawienie ich do swobodnej dyspozycji pracownika.
Czytaj więcej o: PIT od imprez integracyjnych
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA