fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Deweloperzy stawiają na popularne budownictwo

Osiedle Biruty firma Dolcan buduje na Targówku
Archiwum
Na rynek trafiają lokale mniejsze i bardziej dopasowane do potrzeb klienta. Najbardziej popularne mieszkanie dwupokojowe ma powierzchnię 40 – 45 mkw., podczas gdy kilka lat temu było to 50 – 55 mkw.
Deweloperzy uruchamiają najwięcej nowych projektów na Woli, we Włochach, na Mokotowie i Bielanach. Podaż zwiększy się także w tych dzielnicach, gdzie obecnie jest do wzięcia sporo gotowych lokali budowanych kilka lat temu. Mimo to małe i duże spółki deweloperskie nie wahają się uruchamiać nowych inwestycji na Białołęce, na której można dalej tanio budować i tanio sprzedawać.
– A to wciąż jest najważniejsza kwestia dla wielu klientów, szczególnie młodych osób finansujących zakup z kredytu na pełną wartość nieruchomości – zauważa Łukasz Bielecki, dyrektor działu rynku pierwotnego w spółce Metrohouse & Partnerzy.
W popularnym segmencie
Analitycy portalu Tabelaofert.pl przewidują duży wzrost podaży mieszkań w tym roku w porównaniu z 2010 r.
– Nie spowoduje to jednak obniżki cen w projektach, które do końca tego roku zostaną oddane do użytku. Stawki za te lokale powinny być na stabilnym poziomie – zapewnia Maciej Dymkowski, szef portalu Tabelaofert.pl.
Jednocześnie, jak podkreśla, projekty wprowadzane teraz do sprzedaży, a planowane do oddania po 2012 roku, mogą być nawet nieco tańsze niż osiedla już gotowe.
– Przedsięwzięcia, które teraz startują, były planowane w czasie kryzysu i są przez to lepiej dopasowane do możliwości finansowych klientów. Wiele z nich zostało zaprojektowanych w segmencie popularnym. Dziś mieszkania muszą być tańsze i łatwiej dostępne dla przeciętnego kupującego. Dla przykładu, średnia cena mkw. lokum na Białołęce, którego oddanie zaplanowano po 2012 r., wynosi ok. 5,7 tys. zł. To najniższa stawka w Warszawie – zapewnia Maciej Dymkowski.
Dopasowane oferty
Paweł Grząbka, prezes firmy doradczej CEE Property Group, twierdzi, że właśnie ze względu na większą funkcjonalność lokali stawki ofert wprowadzanych na rynek mogą być nieco wyższe od cen mieszkań na już gotowych osiedlach.
– Nowe projekty są znacznie bardziej dopasowane do potrzeb klientów, jeśli chodzi o metraż i rozkład lokali. Większość realizowanych obecnie inwestycji zakłada bardzo duży udział ofert małych, przy niewielkim udziale mieszkań powyżej 70 mkw. – zapewnia Paweł Grząbka.
– Teraz bowiem najbardziej popularne wśród klientów mieszkanie dwupokojowe ma powierzchnię 40 – 45 mkw., podczas gdy kilka lat temu było to 50 – 55 mkw. – dodaje.
Łukasz Bielecki wylicza natomiast, że inwestycje rozpoczęte w II połowie 2009 r. i później mają podobne ceny do projektów rozpoczynających się teraz. Natomiast przedsięwzięcia z 2008 r. i początku 2009 r. są nieco droższe ze względu na wyższe ceny gruntów w tamtym okresie, a także mniej korzystne dla deweloperów umowy z podwykonawcami.
– Przy takich inwestycjach deweloperzy mają mocno ograniczone możliwości obniżania ceny, stąd muszą w inny sposób zachęcać klientów do zakupu, np. proponując kilka pakietów wykończeń mieszkania po bardzo atrakcyjnych stawkach. Nie zrywają również tak chętnie jak kiedyś umów przedwstępnych, grożąc klientom karami umownymi, jeśli zbytnio przeciąga się procedura uruchamiania kredytu – opowiada Bielecki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA