fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Związkowcy: na razie nie będzie zgody na prywatyzację JSW

Cztery górnicze centrale związkowe spotkały się dziś w Katowicach. Decyzje? Na razie nie ma mowy o ich zgodzie na prywatyzację Jastrzębskiej Spółki Węglowej
Dominik Kolorz, szef górniczej „S” powiedział, że by zgoda strony społecznej była, muszą zostać zagwarantowane zapisy strategii dla branży. Przede wszystkim gwarancja zachowania kontroli skarbu państwa w spółce. Ale też gwarancje pracy. – Nie chodzi już nawet o zbiorowy układ pracy, którego w JSW nie ma, ale może to być porozumienie, w którym zapisane zostaną m.in. gwarancje pracy i płacy – tłumaczył Kolorz.
Bardziej radykalny był Sierpień 80. – Prywatyzacja JSW? Póki co, po naszym trupie – powiedział „Rz” Bogusław Ziętek, lider związku.
Związkowcy omówili też sytuację w innych spółkach. chodzi m.in. o sytuację finansową w Katowickim Holdingu Węglowym (ma jeszcze ok. 150 mln zł długu) i sprzeciw wobec systemu wynagrodzeń uzależnionego od wydobycia. W Kompanii Węglowej natomiast zwrócili uwagę na – ich zdaniem – niedobór zatrudnienia pod ziemią (sama spółka to dementuje zapewniając, że jest ono na odpowiednim poziomie).
7 marca ma się odbyć posiedzenie dwóch górniczych zespołów roboczych omawiających sytuację w branży (jeden z nich to zespół legislacyjny pracujący nad poprawkami do ustawy górniczej i strategii).
– A 8 marca spotkają się centrale związkowe, by ustalić harmonogram protestów w górnictwie – powiedział Ziętek.
Związkowcy nie wykluczają, że dojdzie do połączonego protestu wszystkich śląskich spółek węglowych.
Wcześniej jednak, bo 3 marca odbędą się masówki przed referendum strajkowym w JSW. Tam związkowcy i zarząd są w sporze zbiorowym dotyczącym płac (chodzi o 10 proc. podwyżki). Negocjacje z udziałem mediatora nie przyniosły tam bowiem efektów.

 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA