fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Edie Falco jako serialowa siostra Jackie

ROL
Edie Falco ma szczęście do seriali. Żona mafijnego bossa z „Rodziny Soprano” teraz podbija serca widzów jako kompetentna, choć niewolna od wad pielęgniarka – siostra Jackie
Rzadko się zdarza, żeby aktorka stworzyła dwie tak udane serialowe kreacje – jedną po drugiej. Z „Rodziną Soprano” Falco była związana przez sześć sezonów. Za rolę Carmeli, żony gangstera Tony’ego Soprano, trzykrotnie uhonorowana została nagrodą Emmy – telewizyjnym Oscarem. Dostała też dwa Złote Globy, SAG Award (nagroda gildii aktorskiej) i TCA Award (wyróżnienie przyznawane przez krytyków). Dzięki „Siostrze Jackie” może ten sukces powtórzyć: serial – w USA emitowany jest trzeci sezon – przyniósł jej już statuetkę Emmy, a także dwie nominacje do Złotych Globów.
Wygląda na to, że doktor House, najpopularniejszy w tej chwili telewizyjny lekarz, genialnie grany przez Hugh Lauriego, doczekał się wreszcie godnej rywalki. Siostra Jackie Peyton ze szpitala na Manhattanie jest doświadczoną pielęgniarką, zna swój fach i nie pozwala sobie dmuchać w kaszę. Potrafi zrugać bezmyślnego młodego lekarza, ale pacjenta zawsze przytuli do serca. Ma na sumieniu parę grzechów: jest lekomanką i notorycznie zdradza męża z aptekarzem ze szpitala...
– Granie Jackie sprawia mi ogromną frajdę – mówi gwiazda. – Jej postawa czasem budzi mój podziw i zazdrość, że ja taka nie jestem, np. gdy mówi, co myśli, nie owijając w bawełnę. Ale są i takie sytuacje, gdy cieszę się, że jestem jednak zupełnie inna.
Edie, czyli Edith Falco urodziła się 5 lipca 1963 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Ma korzenie włoskie ze strony ojca, i szwedzkie ze strony matki. Wychowywała się na Long Island z trójką rodzeństwa. Chociaż była nieśmiałym dzieckiem, od najwcześniejszych lat marzyła o aktorstwie. Skończyła studia na uniwersytecie nowojorskim i zaczęła występować w teatrze. – Dostawałam role, których nikt nie lubi: brzydul, starych kobiet... – wspomina aktorskie początki. – Zawsze wyglądałam na starszą niż byłam.
Kontakty nawiązane na studiach zapewniły jej udział w kilku niskobudżetowych filmach, m.in. „Niezwykłej prawdzie” (1989) i „Zaufaniu” (1990).
Żeby zarobić na utrzymanie, imała się dorywczych zajęć – była m.in. animatorką zabaw weselnych, przez wiele lat pracowała jako kelnerka. Dzięki wstawiennictwu kolegi dostała małą rólkę w „Strzałach na Broadwayu” (1994) Woody’ego Allena. Wystąpiła w „Uzależnieniu” (1995) i „Pogrzebie” (1996) Abla Ferrary, „Zagubionych sercach” (1999) Sydneya Pollacka, „Mieście słońca” (2002) Johna Saylesa i „Kolorze zbrodni” (2006) Joe Rotha.
Dużo lepiej niż kariera filmowa rozwinęła się współpraca Falco z telewizją. Od 1993 roku zaczęła się pojawiać w serialach kryminalnych „Wydział zabójstw Baltimore” oraz „Prawo i porządek”. Większą rolę – strażniczki więziennej – zagrała w „Oz” (1997 – 2000).
Ale prawdziwy przełom przyniosła „Rodzina Soprano” (1999 – 2007). Edie już po pierwszym sezonie zyskała status telewizyjnej gwiazdy. Była oszołomiona sukcesem i popularnością. – Kochałam moje anonimowe życie w Nowym Jorku, mogłam godzinami obserwować ludzi, teraz to oni przyglądają się mnie – mówiła dziennikarzom z nutą goryczy.
Falco przez wiele lat borykała się z uzależnieniem od alkoholu, a w 2003 roku spadł na nią kolejny cios – nowotwór piersi. Na szczęście pokonała chorobę i wygrała walkę z nałogiem. Adoptowała i wychowuje dwoje dzieci. – Wszystko, przez co przechodzimy w życiu, ma sens – mówi. – Choroba nauczyła mnie naprawdę cieszyć się życiem.
A pracą? – Aktorstwo dostarczyło mi zarówno rozczarowań, jak i powodów do radości, jestem przygotowana na jedno i drugie – mówi Edie Falco.
[ramka]Siostra Jackie | 22.35 | TVP 2 | Czwartek[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA