Deweloper, który sprzedaje miejsce parkingowe, powinien je opodatkować 22-proc. VAT.
Tak minister finansów odpowiedział na interpelację poselską. W piśmie z 5 marca 2007 r. podkreślił, że obniżoną 7-proc. stawkę stosujemy tylko do obiektów budownictwa mieszkaniowego. A miejsce parkingowe to lokal użytkowy.Pogląd ten budzi wiele wątpliwości. Można bowiem argumentować, że miejsce postojowe jest częścią budynku mieszkalnego i wtedy przysługuje stawka preferencyjna. Potwierdził to
np. NSA w wyroku z 22 czerwca 2005 r. (I FSK 103/05). Sąd podkreślił, że miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych. Jeśli więc deweloper sprzedaje lokal mieszkalny wraz z prawem do korzystania z miejsca parkingowego znajdującego się w danym budynku, całość opodatkujemy jedną, obniżoną stawką.
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.