fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Uwłaszczenie za kilkanaście złotych

Spółdzielcy będą mogli wykupić na własność mieszkanie lokatorskie za niewielką sumę. To jedna z wielu zmian, którą wczoraj zaakceptowała komisja sejmowa.
Chodzi o nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz prawa spółdzielczego. Wczoraj Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła sprawozdanie podkomisji w jej sprawie. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu prawdopodobnie ją uchwali. Ma wejść w życie 31 maja.
Nie będzie można ustanawiać nowych własnościowych praw do lokalu, a przeszło milion spółdzielców zajmujących mieszkania lokatorskie będzie mogło tanio się uwłaszczyć (nie dotyczy to mieszkań budowanych przy udziale środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego). Wystarczy, że spłacą nominalną kwotę kredytu przypadającą na ich lokal, jaką spółdzielnia odprowadza do budżetu państwa. Zazwyczaj wynosi ona kilkanaście złotych.
Natomiast posiadacze własnościowych mieszkań będą mogli stać się ich właścicielami po spłaceniu kredytu oraz innych zobowiązań spółdzielni przypadających na ich lokale. Powinni też uregulować ewentualne zadłużenie z tytułu opłat zamieszkanie.
W tej chwili członek spółdzielni z lokatorskim lub własnościowym prawem do lokalu, który chce przekształcić swoje prawo, musi wpłacić różnicę między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym. Od niej przysługuje 50-proc. bonifikata.
Projekt przewiduje, że spółdzielnia mieszkaniowa będzie musiała zawrzeć z nim umowę przenoszącą własność w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku w tej sprawie (chyba że nie ma uregulowanego stanu prawnego). Uwłaszczyć będą się mogli także najemcy lokali użytkowych (w tym garaży), pracowni artystycznych. Właścicielami staną się po wpłacie kwoty odpowiadającej wartości przypadającego na ich lokal udziału w nieruchomości wspólnej oraz zadłużeniu w należnościach za mieszkanie. Najemcy mieszkań zakładowych (nieodpłatnie przekazanych przez przedsiębiorstwa państwowe spółdzielniom) muszą spłacić nakłady poniesione przez spółdzielnie na utrzymanie budynku, w którym znajduje się ich lokal.
Projekt budzi zastrzeżenia m.in. Biura Legislacyjnego Sejmu. Największe kontrowersje dotyczą propozycji uwłaszczenia posiadaczy mieszkań lokatorskich. W 2001 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis, który przewidywał ich uwłaszczenie za kilka procent wartości lokalu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA