fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT od reprezentacji powiększa koszty

Do kosztów firmy nie zaliczamy wydatków reprezentacyjnych, ale tylko w kwocie netto. Wyłączenie to nie obejmuje VAT naliczonego ani też VAT należnego związanego z reprezentacją
Z ustawy o VAT wynika zakaz odliczania tego podatku od wydatków, które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ustawy o podatkach dochodowych wskazują z kolei, że nie uznaje się za koszt uzyskania przychodu kosztu reprezentacji. Jak w takim wypadku potraktować podatek naliczony przy wydatkach reprezentacyjnych? Przyjrzyjmy się przepisom.W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (z pewnymi wyjątkami). Pomińmy wskazywany przez wielu doradców podatkowych fakt, że ograniczenie to jest niezgodne z unijnymi dyrektywami i nie powinno być stosowane, i przyjmijmy - jak to robią organy podatkowe - że zakaz ten odnosi się do wydatków reprezentacyjnych. Te bowiem od 1 stycznia br. zostały całkowicie wyłączone z ko...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA