Sztuka

Muzeum Dudy-Gracza wybrało Kraków

Muzeum Jerzego Dudy-Gracza powstanie w 2012 roku w Krakowie. Zostanie zlokalizowane w zabytkowym budynku w dzielnicy Podgórze
Władze miasta podpisały wstępną umowę z fundacją Conspero na wynajem Zajazdu pod św. Benedyktem. Tam eksponowana ma być kolekcja kilkuset dzieł znanego malarza, warta ponad 10 mln euro. Budynek w 2009 roku przeszedł remont. Teraz Kraków czeka na pieniądze z Unii Europejskiej, by kontynuować prace. Liczy na 3,5 mln zł, do których dołoży 2,5 mln.
W Krakowie prezentowane będą najsłynniejsze dzieła Dudy-Gracza z liczącej 860 obiektów kolekcji. W podziemiach znajdzie się też multimedialna prezentacja cyklu "Chopinowi - Duda-Gracz" - ponad 300 obrazów interpretujących dzieła wielkiego kompozytora. W galerii mają być też organizowane czasowe wystawy sztuki współczesnej. Fundacja czekała na odpowiednią lokalizację muzeum siedem lat. Ma nadzieję, że teraz prace będą toczyć się szybko, a placówka z łatwością na siebie zarobi.
Jerzy Duda-Gracz, choć dla wielu kontrowersyjny, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. Zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie. Kilka polskich miast chciało gościć jego dzieła. Nawet Szanghaj zamierzał kupić kolekcję chopinowską. Spadkobiercy artysty postawili jednak na Kraków.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL