fbTrack

Jak zarządzać wydatkami

Więcej bankomatów na odcisk palca

Bloomberg
Szykuje się zmiana w sposobie wypłacania pieniędzy przez bankomaty
W 2011 r. w bankomatach będzie można wypłacać gotówkę bez użycia PIN, wybrać limit kredytowy, a także nadać przekaz zagraniczny. Okazuje się, że jedną z najbardziej nowoczesnych technologii chce wprowadzić Bank Polskiej Spółdzielczości.
Wszystkie bankomaty BPS i niektórych banków spółdzielczych jeszcze w pierwszym półroczu 2011 r. będą wyposażone w technologię biometryczną, tzn. aplikację pozwalającą na identyfikację klienta na podstawie naczyń krwionośnych palca.   Pierwsze tego typu urządzenie bank uruchomił testowo w 2010 r. – Bankomaty uzbrojone w urządzenia do czytania układu naczyń krwionośnych klienta mogą posłużyć np. emerytom i rencistom do szybkiego wypłacania świadczeń socjalnych. Nie muszą oni znać kodu PIN, wypłacając raz w miesiącu pieniądze – tłumaczy Ewa Gromadzka z Departamentu Kart i Bankomatów BPS.
Technologia jest bezpieczna, bo bankomat ma swoje czujniki i dokonuje podświetlenia komórek tylko przy poziomie hemoglobiny odpowiadającej żywym tkankom. Podobną technologię chce wprowadzić największy gracz na rynku, PKO Bank Polski. – W 2011 r. planujemy przeprowadzenie pilotażu w bankomatach polegającego na zastosowaniu rozwiązań z dziedziny biometrii przy identyfikacji klienta – zapowiada Elżbieta Anders z PKO BP. Bankomaty będą służyć także do bardziej wyszukanych zadań. W urządzeniach Polbanku zostanie wprowadzona funkcja polegająca na tym, że w trakcie autoryzacji transakcji przez bankomat wybranym klientom bank oferuje np. kartę kredytową z wyliczonym limitem, określonym na podstawie wpływów na rachunek. Bank Handlowy zamienia zaś filozofię otwierania oddziałów na tworzenie punktów kontaktu klientów z usługami bankowymi. Dlatego na początek wprowadził w swoich bankomatach funkcjonalność polegającą na księgowaniu wpłat w czasie rzeczywistym zarówno na konto, jak i na kartę kredytową. – Obecnie mamy ponad 60 takich maszyn. W pierwszym półroczu 2011 r. wszystkie nasze bankomaty mają mieć tę funkcję – podkreśla Paweł Zegarłowicz z Banku Handlowego. Sieć urządzeń, w których można będzie wpłacać gotówkę, poszerzy się też w innych instytucjach. W ING Banku Śląskim zwiększać się będzie liczba urządzeń łączących bankomat i wpłatomat w jednej obudowie. Obecnie jest ich blisko 70. Wpłatomaty wyposażone w funkcję księgowania środków w czasie rzeczywistym chce wprowadzić także Pekao. Z kolei Bank BPS będzie przystosowywał bankomaty do wypłaty bilonu. W Polsce funkcjonuje ponad 16,5 tys. bankomatów. [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=m.krzesniak@rp.pl]m.krzesniak@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL