fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Kontrola nad zawartością Internetu jest konieczna

Wirtualna rzeczywistość jest wyzwaniem dla prawników, bo nie ma prawnomiędzynarodowych regulacji zarządzania cyberprzestrzenią
Taka jest ogólna teza VIII Konferencji "Prawo wobec nowych technologii", która odbyła się w piątek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Teoretycy i praktycy poruszyli kwestie związane z prawnymi aspektami działalności w cyberprzestrzeni.
Główny temat dyskusji dotyczył przestępstw w sieci. Internet z założenia miał mieć ogólnoświatowy zasięg i być wolny od jakiejkolwiek ingerencji zewnętrznej poprzez zagwarantowanie anonimowości. Stworzyło to wiele zagrożeń. Przestępstwa związane z rozpowszechnianiem pornografii wśród nieletnich, zniesławianie, naruszanie praw autorskich czy znaków towarowych zdarzają się coraz częściej. Przeciwdziałanie im wymaga odpowiednich narzędzi w postaci przepisów.
Jednak, jak tłumaczyła prof. Maria Kenig-Witkowska, wirtualna przestrzeń jest traktowana wedle odrębnych systemów prawnych danych państw.
W związku z tym pojawia się problem prawnomiędzynarodowej regulacji zarządzania cyberprzestrzenią.
International Corporation for Assigned Names and Numbers, firma, która zajmuje się nadawaniem domen, spełnia swoistą rolę administratora Internetu, ale jest to korporacja prywatna, podlegająca prawu amerykańskiego stanu Kalifornia. Od 2001 roku w sprawę zarządzania Internetem zaangażowała się ONZ. W polskim prawie istnieją mechanizmy dochodzenia odpowiedzialności za przestępstwa w sieci, m.in. art. 23, 24 oraz 448 kodeksu cywilnego.
- Jednak ustalenie tożsamości sprawcy jest trudne. Można się podszyć pod obcy adres lub korzystać z kawiarni internetowych- tłumaczył Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
-Warto zauważyć, że nowe technologie w mediach sprzyjają m.in. realizacji celów politycznych -mówiła dr Anna Rosner z Instytutu Historii Prawa. -Odpowiednio sterowane są idealnym mechanizmem propagandy. Dlatego należy odpowiedzieć sobie napytanie, czy i jak prawo reguluje działanie nowych technologii. Według prof. Marka Zubika z Instytutu Nauk o Państwie nowe technologie są wyzwaniem i jednocześnie zagrożeniem dla prawa: - Wszelkie rozwiązania techniczne stają się sprawnym narzędziem działania, ale często rodzą nowe problemy.
Patronat medialny nad imprezą objęła "Rzeczpospolita".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA