Przy wewnątrzwspólnotowej dostawie wyrobów akcyzowych można się ubiegać o zwrot zapłaconej akcyzy. Trzeba jednak spełnić pewne warunki
- Holenderska firma kupuje hurtowo w Polsce piwo, od którego akcyza została zapłacona na terenie Polski, a następnie wywozi je do Holandii w celu jego sprzedaży na terenie tego państwa. Chce odzyskać zapłaconą w Polsce akcyzę. Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to na jakich warunkach? - pyta czytelnik DF.Zgodnie z art. 60 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (DzU nr 29, poz. 257 ze zm.) osobie, która dostarczyła wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot akcyzy następuje na wniosek tej osoby.Na podstawie art. 60 ust. 3 ustawy zwrotowi nie podlega jednak akcyza od dostaw wewnątrzwspólnotowych (WDT) wyrobów oznaczonych znakami akcyzy.Wniosek o zwrot akcyzy weryfikuje naczelnik urzędu celnego, uwzględniając w szczególności dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz dokumenty potwierdzające zapła...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.