fbTrack

Akcyza za nowe auto dopiero u nabywcy

Fotorzepa, Piotr Wittman
Nie trzeba będzie uiszczać akcyzy, jeśli nowo wyprodukowany lub sprowadzony do Polski samochód ma być wyeksportowany lub sprzedany do innego kraju Wspólnoty
Tak wynika z nowego art. 101 ust. 2a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ADEE2CBD46698754C4EAD6AEF2434AB4?id=296270]ustawy o akcyzie[/link], zgodnie z którym nie będzie powstawał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego lub pierwszej sprzedaży samochodu osobowego w Polsce (tu wyprodukowanego), jeżeli samochód ten będzie przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej (WD) lub eksportu w ciągu 30 dni od dnia jego, odpowiednio, nabycia wewnątrzwspólnotowego (WN) lub sprzedaży.Potwierdzeniem WD lub eksportu będą dokumenty wymienione w art. 107 ust. 3, w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z WD albo eksportem.Przepis ten ograniczy niewątpliwie utrudnienia i obowiązki administracyjne związane z tym że dotychczas, niezależnie od tego że samochód będący przedmiotem WN lub sprzedaży w kraju był następnie eksportowany lub wywożony do innego państwa członkowskieg...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL