fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Emisja Bogdanki? Nie w tym roku

Planowana emisja akcji Lubelskiego Węgla przesunie się przynajmniej do przyszłego roku – dowiedziała się „Rz”
Od początku roku spółka informowała, że nie wyklucza nowej emisji, by pozyskać kolejne 300 – 500 mln zł na inwestycje. Przypomnijmy, że lubelska kopalnia od kilku lat buduje nowe Pole Stefanów 2 za 1,5 mld zł – dzięki niemu w 2014 r. podwoi wydobycie do 11,1 mln ton rocznie.
Plany emisji zmieniły się jednak, gdy w marcu resort skarbu oddał kontrolę nad spółką i sprzedał pakiet swoich akcji za ponad 1,1 mld zł.
Z naszych informacji wynika, że początkowo minister skarbu Aleksander Grad planował, że w rękach skarbu zostanie 30 proc. Bogdanki. Jednak zainteresowanie papierami kopalni było tak duże (podobnie przy IPO – wg naszych informacji redukcja zapisów wśród inwestorów finansowych wyniosła kilkaset procent), że w efekcie w rękach państwa zostało nieco ponad 4 proc. udziałów w kopalni (plus ponad 9,5 proc. akcji pracowniczych, których proces udostępniania dla ok. 4 tys. ludzi został już uruchomiony).
– Tyle że sprzedaż takiego pakietu akcji na razie nasyciła rynek, dlatego emisja w najbliższym czasie mogłaby nie dać oczekiwanych efektów – mówi „Rz” osoba z branży.
W Bogdance nieoficjalnie potwierdzają te informacje. Jednak z planu emisji w ogóle spółka nie zamierza rezygnować. Nie wiadomo bowiem, jak zachowają się jej nowi właściciele, czyli w większości OFE. Spółka bowiem wnioskuje o zachowanie zysku netto z 2009 r. – 190,8 mln zł – zwłaszcza że jest on już wpisany w capex i wypłata dywidendy zachwiałaby planem inwestycyjnym spółki. A na inwestycje tylko w tym roku Bogdanka chce przeznaczyć ponad 900 mln zł.
Z ustaleń „Rz” wynika, że Bogdanka powróci do planu emisji akcji najwcześniej w przyszłym roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA