fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Rynek telekomunikacyjny wciąż daleki od ideału

10,1 mld euro rocznie tracą użytkownicy usług telekomunikacyjnych z powodu ograniczonej konkurencji – wynika z raportu ”Europejski deficyt cyfrowy”
Raport został przygotowany dla Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Konkurencji w Telekomunikacji przez firmę badawczą Analysys Mason. ECTA chce zwrócić uwagę władz unijnych i lokalnych regulatorów, że sytuacja może się pogorszyć, jeśli nie będą baczniej przyglądać się rynkowi.
Według analityków Analysys Mason konkurencja to klucz do obniżenia cen usług telekomunikacyjnych oraz wprowadzenia szybszych łączy internetowych. A niższe ceny pozwoliłyby zaoszczędzić klientom detalicznym 5 mld euro rocznie na usługach telefonii komórkowej i stacjonarnej, a 1 mld euro rocznie na szerokopasmowym dostępie do Internetu.
Z kolei korzyści paneuropejskich korporacji miałyby sięgnąć 13,8 mld euro. Byłoby to możliwe nie tylko dzięki niższym cenom, ale także dzięki wyborowi jednego dostawcy usług informatyczno-telekomunikacyjnych (ICT) oraz zastosowaniu jednego systemu IT w rozproszonych w oddziałach firm na całym kontynencie.
Raport ECTA wpisuje się w dyskusję na temat sieci dostępowych NGA (Next Generation Access), która toczy się także w Polsce. Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył właśnie konsultacje w sprawie ich regulowania. Analysys Mason podaje, że w Niemczech szybkość dostępnych łączy mogłaby się podwoić, gdyby sieć NGA operatora zasiedziałego (Deutsche Telekom) była otwarta na konkurencję. Są też zdania, że pozycja byłych monopolistów jest ciągle zbyt silna (mają średnio 60 – 70 proc. rynku), a zachowują oni ją w efekcie antykonkurencyjnych działań.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA