fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Amerykańskie koncerny w czołówce kuźni liderów

Firmy wyróżniające się pod względem inwestycji w talenty przywódcze
www.sxc.hu
General Electric, Southwest Airlines, Procter & Gamble i 3M to najlepsze w świecie firmy pod względem wspierania rozwoju przywódczych talentów
Wszyscy pracownicy, a nie tylko wybrańcy, mają tam możliwość rozwijania i ćwiczenia swych przywódczych talentów, i od wszystkich, a nie tylko od [link=http://www.kariera.pl/czytaj/775/idealne-kierownictwo/]kierowników[/link], oczekuje się podejmowania inicjatywy — tym właśnie wyróżniają się pracodawcy, którzy znaleźli się w czołówce tegorocznego rankingu Best Companies for Leadership, czyli 20 najlepszych w świecie firm dla przywództwa.
Ścisłą czołówkę zestawienia, które od pięciu lat przygotowuje firma doradcza Hay Group (w tym roku wspólnie z Bloomberg BusinessWeek.com), tworzą firmy z USA. Tak zresztą było i w poprzednich rankingach, gdzie General Electric, 3M i Procter & Gamble wymieniały się miejscami na podium. – Ta przewaga amerykańskich firm jest związana przede wszystkim ze zdecydowanie większą historycznie dbałością o przywództwo, także biznesowe, oraz z dbałością o sukcesję, w tym właściwy wybór i rozwój nominowanych w firmie sukcesorów – podkreśla Agata Kaczmarska, dyrektor konsultingu w Hay Group Polska.
[wyimek][srodtytul]94 procent[/srodtytul] firm najlepszych dla liderów ma przygotowaną strategię sukcesji[/wyimek]
Wśród firm europejskich najwyższe (siódme) miejsce zajęła w tym roku Nestle, a na kolejnej 14. pozycji uplasowała się Ikea.
Eksperci Hay Group zwracają uwagę na istotną zmianę w wynikach przeprowadzonego w ubiegłym roku badania, które było podstawą do najnowszego rankingu; po raz pierwszy najbardziej cenionymi umiejętnościami liderów okazały się myślenie strategiczne i inspirujące przywództwo, a nie – jak poprzednio – umiejętności wykonawcze. Według Joanny Pommersbach, szefowej praktyki Leadership & Talent w Hay Group w Polsce, takie właśnie cechy są istotne, aby firma wyszła wzmocniona z kryzysu.
Badanie wykazało, że dla 20 firm najlepszych dla przywództwa rozwój ludzi, w tym rozwój ich umiejętności przywódczych, jest priorytetem także w trudnych czasach. W rezultacie aż ośmiu na dziesięciu ankietowanych tam pracowników twierdzi, że ludzie zostają w firmie (odrzucając oferty pracy od konkurencji) przede wszystkim ze względu na możliwości rozwoju.
Jakie korzyści daje firmie rozwój przywództwa? Z analizy Hay Group wynika, że przekłada się to na lepsze wyniki finansowe, mniejszą rotację najlepszych [link=http://kariera.pl]pracowników[/link], których jest też łatwiej pozyskać z rynku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA